کمیتۀ بین‌المللی صلیب سرخ اعلام کرده است که از آغاز ماه جنوری ۲۰۲۲ تاکنون، بیش از ۲۰۰ تن در افغانستان در نتیجۀ انفجار مهمات منفجرناشدۀ باقی‌مانده از جنگ و ماین کشته یا زخمی شده‌اند.

ایلوی فیلیون، رئیس دفتر صلیب سرخ در افغانستان روز گذشته، به‌مناسبت روز بین‌المللی آگاهی در‌بارۀ ماین و مساعدت به قربانیان ماین، با ابراز نگرانی از افزایش تلفات ناشی از انفجار مهمات منفجرناشده و ماین‌ها در افغانستان گفته است که باید در این زمینه توجه جدی شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس دفتر صلیب سرخ در افغانستان در توییترش نوشته است که در سه ماه پسین بیش از ۲۰۰ تن در نتیجۀ انفجار ماین‌ها و مهمات منفجرناشده کشته و زخمی شده‌اند که نیمی از این قربانیان کودکان‌اند. او تأکید کرده است که باید تمامی مهمات منفجرناشدۀ باقی‌مانده از جنگ و ماین‌ها در افغانستان پاک‌سازی شود تا افغان‌ها بتوانند به‌طور مصون زنده‌گی کنند.

این در حالی‌ست که دو روز پیش صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد یا یونیسف، از افزایش تلفات کودکان در اثر انفجار مهمات منفجرناشده در افغانستان که از جنگ‌ها باقی مانده، ابراز نگرانی کرد.

این نهاد با پخش اعلامیه‌یی گفت که در هفت ماه گذشته، ۳۰۱ کودک در افغانستان در نتیجۀ انفجار مهمات منفجرناشده، کشته یا زخمی شده‌اند. به گفتۀ یونیسف، رقم واقعی ممکن است بالاتر از این باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

یونیسف با ابراز نگرانی گفت که ممکن است تلفات کودکان ناشی از چنین روی‌دادها افزایش یابد؛ چون به گفتۀ این نهاد، در ماه‌های پسین، ورود غیرنظامیان به مناطقی که در گذشته ممنوع بود، بیش‌تر شده است.

در تازه‌ترین مورد، در نتیجۀ انفجار یک سرگلولۀ هاوان در ولسوالی مارجۀ ولایت هلمند، پنج کودک به‌شمول چهار پسر و یک دختر جان باخته و دو تن دیگر آنان خمی شدند. مسوولان محلی ولایت هلمند گفتند که این کودکان بین سه تا ۱۲ سال عمر داشتند و ظاهراً مرمی زمانی انفجار کرد که آنان با آن بازی می‌کردند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: