صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد با یونیسف، از افزایش تلفات کودکان در اثر انفجار مهمات منفجرناشده در افغانستان که از جنگ‌ها باقی مانده، ابراز نگرانی کرده است.

این نهاد روز گذشته با پخش اعلامیه‌یی گفته است که در هفت ماه گذشته، ۳۰۱ کودک در افغانستان در نتیجۀ انفجار مهمات منفجرناشده، کشته یا زخمی شده‌اند. به گفتۀ یونیسف، رقم واقعی ممکن است بالاتر از این باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در اعلامیه آمده که در تازه‌ترین مورد، دو روز پیش در نتیجۀ انفجار یک سرگلولۀ هاوان در ولسوالی مارجۀ ولایت هلمند، پنج کودک به‌شمول چهار پسر و یک دختر جان باخته و دو تن دیگر آنان خمی شده‌اند.

یونیسف با ابراز نگرانی گفته که ممکن است تلفات کودکان ناشی از چنین روی‌دادها افزایش یابد؛ چون به گفتۀ این نهاد، در ماه‌های پسین، ورود غیرنظامیان به مناطقی که در گذشته ممنوع بود، بیش‌تر شده است.

صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل افزوده است: «کودکان در افغانستان در معرض خطر بالای مرگ ناشی از مهمات منفجرناشده قرار دارند، از جمله زمانی‌که آنان وظیفۀ جمع‌آوری فلزات برای تکمیل درآمد خانواده‌های‌شان را دارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

یونیسف از همه طرف‌ها در افغانستان خواسته است که به مسئولیت‌ها و تلاش‌های خود برای پاک‌سازی ماین‌های موجود و مهمات منفجرناشده، ارائۀ کمک‌ها به قربانیان، آموزش کودکان و جوامع دربارۀ خطرات و اقدامات پیش‌گیرانه، پابند باشند و اطمینان حاصل کنند که کودکان در محیط‌های امن و مصون زنده‌گی می‌کنند.

این در حالی‌ست که براساس آمار سازمان ملل متحد، در شش ماه نخست سال ۲۰۲۱ در افغانستان، بیش از ۴۶۰ کودک در نتیجۀ خشونت‌ها به‌ویژه انفجار مهمات منفجرناشدۀ باقی‌مانده از جنگ، کشته شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: