شماری از پایتخت‌نشینان، به سلام‌وطندار می‌گویند که پرداخت حواله‌ها از طریق وسترن‌یونین و منی‌گرام کُند است و آنان قادر نیستند پول‌های خود را سریع از بانک‌ها دریافت کنند. به گفته‌ی آنان، میزان اخذ مالیه‌ی بانکی برای ارائه‌ی خدمات وسترن‌یونین افزایش یافته است که مردم توان پرداخت آن را ندارند.

ثنا، باشنده‌ی شهر کابل، می‌گوید که او بارها پس از چند روز تأخیر توانسته است پول خود را دریافت کند. به گفته‌ی او، پولی که از طریق منی‌گرام و وسترن‌یونین برایش حواله می‌شود، بانک‌های کشور با ۴ تا ۵ روز تأخیر آن را پرداخت می‌کنند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

حمید، یکی از دکان‌داران در شهر کابل، به سلام‌وطندار می‌گوید که اخذ مالیه برای ارائه‌ی خدمات وسترن‌یونین افزایش یافته است و متقاضیان توان پرداخت آن را ندارند. او از مسئولان می‌خواهد که به مشکلات مردم توجه و آن را حل کنند.

از سوی دیگر، غلام‌حیدر، یکی از باشندگان کابل، از افزایش بانکنوت‌های مندرس شکایت می‌کند و می‌گوید که بانک‌ها در این اواخر به مشتریان خود بانکنوت‌های مندرس پرداخت می‌کنند.

به گفته‌ی او، وقتی مشتریان اعتراض می‌کنند، کارمندان بانک مردم را آن قدر منتظر نگه می‌دارند که در نهایت خسته شوند و بانکنوت‌های مندرس را بگیرند.

با این حال، مسئولان بانک مرکزی افغانستان، می‌گویند که برای جمع‌آوری بانکنوت‌های مندرس برنامه‌هایی را روی دست گرفته اند.

حسیب‌الله نوری، سخن‌گوی بانک مرکزی افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید که مسئولان این بانک برای جمع‌آوری بانکنوت‌های مندرس، برنامه‌هایی را روی دست دارند که به زودی تطبیق خواهد شد. او اما در باره‌ی مشکلات در ارائه‌ی خدمات وسترن‌یونین و منی‌گرام از سوی بانک‌ها، چیزی نمی‌گوید.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

سخن‌گوی بانک مرکزی افغانستان، می‌‌افزاید: «د افغانستان بانک همیشه وقت کوشش کرده که به مردم خدمات خوب ارائه کند و از بازار پول‌های کهنه را جمع‌آوری می‌کند که این پروسه توسط د افغانستان بانک به طرز عمل پلان جمع‌آوری می‌شود و پول‌های جدید در بازار توزیع می‌شود. در این بخش به هم‌کاری مردم نیاز داریم و از مردم می‌خواهیم که در این بخش به ما کمک کنند و هم‌چنان در نگه‌داری پول هم توجه کنند.»

با این که شهروندان بارها از افزایش بانکنوت‌های مندرس و ارائه‌ی نادرست خدمات بانکی در کشور شکایت داشته‌ اند؛ اما بانک مرکزی افغانستان تا کنون برای حل این مشکلات اقدامی نکرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: