شماری از باشنده‌گان ولسوالی‌های سه‌گانۀ راغ ولایت بدخشان (یاوان، کوهستان و راغستان) از نبود پزشکان جراح در مرکزهای صحی‌شان شاکی‌اند و با ابراز نگرانی می‌گویند که بنابر کم‌بود پزشکان جراح، بیماران عاجل‌شان را از دست می‌دهند.

به گفتۀ آنان، با آن‌که در شهرهای بزرگ کشور شماری از پزشکان وظیفۀ دولتی ندارند و شفاخانه‌های مرکزی نیز با تشکیلات اضافی روبه‌رو اند، با آن‌هم شماری از ولسوالی‌ها با کم‌بود جدی کادر متخصص جراحی و پزشک متخصص روبه‌رو اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آنان می‌افزایند که در چند ماه اخیر به‌دلیل نبود پزشک متخصص و جراح، شمار بسیاری از بیماران آپاندیسیت در ولسوالی‌های سه‌گانۀ راغ این ولایت را از دست داده‌اند. آن‌ها از مسئولان امارت اسلامی می‌خواهند که این مشکل را هرچه زودتر حل کنند.

عبدالکریم، یک تن از باشنده‌گان ولسوالی‌ یاوان، می‌گوید: «بیش‌ترین تلفات را مردم ولسوالی یاوان می‌دهند. به‌دلیل این‌که امکانات صحی ندارند، به آن‌ها رسیده‌گی صورت نمی‌گیرد، رفت‌وآمد و سرک‌ها خراب است. سال‌های گذشته چندین مریض آپاندیسیت داشتیم که به آن‌ها رسیده‌گی صورت نگرفت، به‌خاطر این‌که داکتر درست نداشتیم. در این زمینه به ولسوالی یاوان توجه نشده است، از حکومت فعلی می‌خواهیم در این عرصه توجه جدی کند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

با این حال، عتیق‌الله فیضی، رئیس صحت عامۀ بدخشان، می‌گوید که چند ماه پیش برای مدت کوتاهی بنابر استعفای پزشک موظف در مرکز عمومی صحی ولسوالی یاوان، مردم با مشکلات روبه‌رو بودند. به گفتۀ او، چند روز پیش یک متخصص و جراح ورزیده را به مرکز عمومی صحی ولسوالی یاوان فرستاده‌اند و مشکل نبود پزشک جراح حل شده است.

ولسوالی‌های سه‌گانۀ راغ بدخشان (یاوان، کوهستان و راغستان) بنابر داشتن اراضی کوهستانی و دشوارگذر و دوری از مرکز بدخشان، هرازگاهی گواه چالش‌های صحی‌‌ست و باشنده‌گان آن هم‌واره از کم‌توجهی حکومت مرکزی برای عرضۀ خدمات صحی به‌طور درست، شکایت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: