شماری از درخواست‌کنندگان گذرنامه در پنجشیر، بامیان و داینکدی، می‌گویند که ماه‌ها می‌شود برای دریافت گذرنامه انتظاری می‌کشند.

امین‌الله، باشنده‌ی پنجشیر که شش ماه پیش برای گرفتن گذرنامه نام‌نویسی کرده، می‌گوید که کندبودن روند توزیع گذرنامه در این ولایت، سبب می‌شود که فرصت‌های تحصیلی در بیرون از افغانستان را از دست بدهد.

او، با اشاره به این که اکنون روند توزیع گذرنامه در پنجشیر متوقف است، می‌گوید: «از امارت اسلامی می‌خواهیم کسانی که مریض و بورسیه دارند، آن‌ها را اجازه بدهند پاسپورت بگیرند. ما شش ماه می‌شود که ثبت نام کردیم؛ اما تا اکنون به ما پاسپورت داده نشده؛ مثلاً من که به بورسیه ثبت نام کرده‌ام، شانسم را از دست می‌دهم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

علی، باشنده‌ی دایکندی که مشکل مشابه با امین‌الله را دارد، می‌گوید: «از پارسال تا اکنون، نوبتم نرسیده؛ اما شنیده می‌شود که روند توزیع آن در دایکندی متوقف شده است. این نگران‌کننده است برای ما که فرصت‌های آموزشی را از دست می‌دهیم. این روند باید دوباره آغاز شود. ما نیاز داریم به پاسپورت.»

کیا، باشنده‌ی بامیان نیز، می‌گوید: «یک‌ونیم سال می‌شود در صدد گرفتن پاسپورت استم برای بورسیه‌ی تحصیلی؛ اما موفق به دریافت پاسپورت نشدم. این روند بسیار زیاد کند است. برادرزاده‌ام نیز همین مشکل را دارد.»

مسئولان در ریاست عمومی پاسپورت وزارت امور داخله، با رد توقف روند توزیع گذرنامه در شماری از ولایت‌ها، می‌گویند که توزیع گذرنامه به گونه‌ی عادی جریان دارد.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

نورالله پتمن، سخن‌گوی ریاست عمومی پاسپورت، به سلام‌وطندار می‌گوید: «درخواست‌ها زیاد است و صدها نفر در سیستم ثبت نام کرده اند. ما بر اساس سیستم اجراآت می‌کنیم. آمریت‌های پاسپورت‌ها در تمام ولایت‌ها باز است؛ ولی شاید بعضی از ولایت‌ها، مراجعین به وقت نیامده باشند، یا در روزهای عید بوده باشد.»

با این حال، مسئولان محلی در پنجشیر، دایکندی و بامیان، با پخش خبرنامه‌ای، از توقف روند توزیع گذرنامه در این ولایت‌ها به دلیل مشکلات فنی، خبر داده اند که این روند، در پنجشیر در ۴ سرطان، در دایکندی در ۱۴ سرطان و در بامیان در ۱۱ سرطان، متوقف شده است.

در نزدیک به دو سال گذشته، روند توزیع گذرنامه، بارها در کابل و دیگر ولایت‌ها توقف یافته است که مسئولان ریاست پاسپورت، بیش‌تر، مشکل‌های تخنیکی را دلیل آن عنوان کرده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: