در درگیری‌هایی میان نیروهای امارت اسلامی و نظامیان پاکستانی در نزدیکی خط فرضی دیورند در ولسوالی‌ دندپتان ولایت پکتیا در یک هفته‌ی گذشته، نظامیان پاکستانی از سلاح‌های سنگین استفاه کردند و خانه‌های باشندگان ولسوالی دندپتان را نیز هدف گرفتند.

باشندگان پکتیا، امروز در واکنش به حمله‌های نظامیان پاکستانی بر خانه‌های مردم، در ولسوالی دندپتان گرد هم آمدند و علیه پاکستان راه‌پیمایی اعتراضی کردند.

راه‌پیمایان می‌گویند که پاکستان به گونه‌ی آشکار بر خاک افغانستان تجاوز می‌کند و اگر این تجاوزها ادامه یابد، شهروندان در کنار نیروهای امارت اسلامی ایستاده خواهند شد و دوشادوش آن‌ها از خاک خود حفاظت خواهند کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

به گفته‌ی آن‌ها، به دلیل حمله‌های نظامیان پاکستانی، شمار زیادی از باشندگان ولسوالی دندپتان به دیگر ولسوالی‌های پکتیا بی‌جا شده اند.

یک تن از راه‌پیمایان، می‌گوید‌: «تمام اقوام پکتیا گرد هم آمده اند. ما ظالم نیستیم و با کسی تعصب نداریم؛ اما پاکستان به دلیل برخی مشکلات بر خاک ما تجاوز و تعرض می‌کند. ما این جا جمع شده‌ایم که بگوییم اگر کسی بخواهد یک وجب خاک ما را غصب کند، ما آماده‌ایم تا برای هر وجب خاک خود قربانی بدهیم. ما برای نسل‌ها خون داده‌ایم. از امارت اسلامی و ناموس افغانستان دفاع می‌کنیم و کسی که بر خاک ما تجاوز کند، ما برای جنگ با آن‌ها آماده‌ایم.»

یک تن دیگر از راه‌پیمایان، نیز می‌گوید‌: «ما جوانان این جا جمع شده‌ایم و بزرگان نیز با ما اند. پاکستان بر خاک ما تجاوز کرده است و ما جوانان، بزرگان و تمام اقوام با تمام توان از امارت اسلامی حمایت می‌کنیم و در کنار امارت اسلامی و دوشادوش آنان، از وجب وجب خاک خود دفاع می‌کنیم و به هیچ کسی اجازه نمی‌دهیم که بر خاک ما تجاوز کند.»

در همین حال، یک منبع به سلام‌وطندار می‌گوید که هیئتی به منظور حل مشکل به‌وجودآمده میان امارت اسلامی و پاکستان، به ولسوالی دندپتان رفته؛ اما این مشکل تا کنون حل‌نشده باقی مانده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از سوی دیگر، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید که به دلیل برخی مشکلات محلی، هرازگاهی در امتداد خط فرضی دیورند درگیری به وجود می‌آید؛ اما امارت اسلامی اقدام سِفت را روی دست نمی‌گیرد و از کشور همسایه نیز، می‌خواهد که به چنین اقدامی متوسل نشود.

به گفته‌ی او، امارت اسلامی اما به حفاظت‌ از مرزها و خاک افغانستان متعهد است. سخن‌گوی امارت اسلامی می‌‌افزاید: «در برخی مناطق به دلیل برخی مشکلات محلی درگیری رخ می‌دهد؛ اما امارت اسلامی به این متعهد است که با هیچ یک از همسایه‌ها برخورد نشود؛ زیرا مردم افغانستان به تازگی به آرامش رسیده اند و ما نمی‌خواهیم که این آرامش از بین برود. در همین حال، می‌خواهیم که از خاک و مرزهای خود حفاظت کنیم. یک کمیته‌ی مشترک میان افغانستان و پاکستان آغاز به کار کرده است و نشست‌های متوالی برگزار می‌کند تا از چنین رویدادهایی در آینده جلوگیری شود.»

باشندگان پکتیا در حالی در ولسوالی دندپتان در برابر پاکستان راه‌پیمایی کرده اند که از یک‌شنبه‌ی هفته‌ی گذشته به این سو، درگیری‌هایی میان نیروهای امارت اسلامی و نظامیان پاکستانی در امتداد خط دیورند رخ داده است. در این درگیری‌ها افزون بر واردشدن تلفات به دو طرف، صدها خانواده در ولسوالی دندپتان از محل زندگی شان آواره شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: