در شش روز گذشته میان نیروهای امارت اسلامی و نظامیان پاکستانی در امتداد خط فرضی دیورند در ولسوالی دندپتان ولایت پکتیا، سه بار درگیری رخ داده است.

باشندگان محل می‌گویند که نظامیان پاکستانی بر خانه‌های مردم شلیک کرده که در نتیجه‌ی آن، صدها خانواده مجبور به ترک خانه‌های شان شده اند.

خانواده‌های بی‌جاشده، به سلام‌وطندار می‌گویند که باشندگان مناطق «ستیا»، «سپیری»، «زازی‌آباد» و شماری از مناطق دیگر، برای حفاظت جان شان از توپ و رگ‌بار نظامیان پاکستانی، مجبور شده اند که به مناطق امن بروند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

سیدالرحمان، بی‌جاشده‌ی ولسوالی دندپتان، می‌گوید: «پس از ساعت یک‌ونیم که جنگ با پاکستان در مناطق بوروکی و تورکندو شروع شد، مردم مناطق ستیا، سپیری، دندی و زازی‌آباد، منطقه را ترک کردند. مردم مهاجر شدند، خانه‌های مردم را زدند، باغ‌ها و بازار را زدند، گمرک سپیری و موترهای مردم را زدند. توپ و هاوان از طرف پاکستان می‌آمد و به خانه‌های مردم اصابت می‌کرد، شب بود و تعداد تلفات مشخص نشد. مردم همه فرار کردند؛ ما هم فرار کردیم به شهرها و ولسوالی سمکنی.»

سباوون، دیگر بی‌جاشده‌ی ولسوالی دندپتان، نیز می‌گوید: «روز گذشته [یک‌شنبه، ۲۹ عقرب] از پاکستان راکت شلیک شد که در نتیجه‌ی آن به کودکان و زنان و حتا حیوانات آسیب رسیده، زیان‌های مالی و جانی به مردم رسیده است.»

یونس خان، باشنده‌ی ولسوالی دندپتان، به سلا‌م‌وطندار می‌گوید که نظامیان پاکستانی، با ایجاد یک سرک در این سوی خط دیورند و در نزدیکی سیم‌های خاردار مخالفت کردند و به همین دلیل، میان دو طرف درگیری رخ داد.

او می‌‌افزاید: «از طرف ما، نیروهای امارت اسلامی می‌خواستند یک سرک بسازند که دو روز پیش در جریان کار جنگ شد و بعد از ظهر روز گذشته، دوباره جنگ شروع شد که تا ساعت ۸:۰۰ شب گذشته جنگ شدیدی جریان داشت.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

با این حال، مسئولان محلی پکتیا تا کنون در باره‌ی این درگیری‌ها به رسانه‌ها چیزی نگفته اند. یک منبع دولتی اما به شرط افشانشدن نامش، به سلام‌وطندار می‌گوید که درگیری پس از آن روی داد که نیروهای امارت اسلامی می‌خواستند در این سوی خط دیورند یک پاس‌گاه امنیتی ایجاد کنند و برای آن سرک بسازند؛ اما نظامیان پاکستانی تلاش کردند جلو آن‌ها را بگیرند.

بر اساس معلومات منبع، در نتیجه‌ی تازه‌ترین درگیری‌ میان دو طرف، یک نیروی امارت اسلامی کشته شده است و دو تن شان زخمی شده اند. نُه غیرنظامی نیز در این درگیری زخمی شده اند؛ اما در باره‌ی تلفات طرف پاکستانی چیزی گفته نشده است.

در همین حال، نصیراحمد رحمانی، رییس شفاخانه‌ی ولایتی پکتیا، به سلام‌وطندار می‌گوید که یک کشته و شش زخمی از درگیری روز یک‌شنبه، به این شفاخانه منتقل شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: