مالکان شماری از دفترهای راهنمای معاملات در پایتخت می‌گویند که بحران امنیتی و تغییر نظام سبب شده است وضعیت کاروبارشان کساد شده و کرایه خانه ۵۰ درصد کاهش یابد.

به گفتۀ آنان، دو ماه پیش با بدترشدن وضعیت امنیتی در ولایت‌های کشور، کرایه خانه در کابل افزایش یافته بود، اما با تغییر نظام در کشور خریدوفروش و گروی خانه متوقف شده و کرایه خانه نیز به شدت کاهش یافته است.

مالکان دفترهای راهنمای معاملات در کابل می‌گویند، خانه‌یی که کرایه‌اش پیش از این ۱۵ هزار افغانی بود، حالا کسی همان خانه را به ۶ هزار افغانی کرایه نمی‌گیرد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

در همین حال، آگاهان اقتصادی در کشور می‌گویند، وضعیت جاری در حوزۀ املاک بر اقتصاد کشور تاثیر منفی می‌گذارد.

علی‌احمد شهاب، از آگاهان امور، دلیل وضعیت جاری را کمبود پول در بازار کار عنوان می‌کند و می‌گوید، افغانستان وارد رکود اقتصادی می‌شود و چنین به نظر نمی‌رسد که این وضعیت کوتاه مدت باشد.

سیف‌الدین سیحون، استاد دانشکدۀ اقتصاد دانشگاه کابل می‌گوید، وضعیت جاری تنها به نفع افراد کرایه‌نشین است و افرادی که در حوزۀ املاک سرمایه‌گذاری کرده‌اند با زیان مواجه‌اند.

به گفتۀ او، اگر صنعت ساخت‌وساز در کشور با رکود مواجه شود، این موضوع به اقتصاد کشور آسیب می‌زند.

با تسلط طالبان بر کشور، اکنون وضعیت امنیتی بهبود یافته و افرادی که به دلیل ناامنی مناطق‌شان را ترک کرده و در خانه‌های کرایی زندگی می‌کردند، دو باره به مناطق شان بازگشته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

افزون بر این، شماری از شهروندان نیز کشور را ترک کردند که این مسائل روی کسب‌وکار حوزۀ املاک تأثیر منفی گذاشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: