انفجار امروز در یک خانقاه در شهر کابل، واکنش‌های داخلی و خارجی را به‌دنبال داشته است. مته نودسن، معاون نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در کابل، در واکنش به این انفجار گفته است: «حمله‌های اخیر علیه غیرنظامیان، هدف‌قراردادن اقلیت‌های قومی و مذهبی، نشان‌دهندۀ روند نگران‌کننده در افغانستان است. این نقض قوانین بین‌المللی بشردوستانه و حقوق بشر است و باید فوری پایان یابد.»

بانو نودسن هم‌چنان گفته که حملۀ امروز به‌دنبال موجی از حمله‌ها در هفته‌های پسین در مسجدها و مدرسه‌ها در شهرهای کابل، مزارشریف و کندز صورت گرفته که به‌طور خاص اعضای اقلیت‌های هزاره، شیعه و صوفیان را هدف قرار داده است.

در همین حال، دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، هم در واکنش به این انفجار گفته که این حمله، جان انسان‌ها و مقدسات دینی را نادیده گرفته است. یوناما گفته است دو کارمند این نهاد نیز که در داخل مسجد بوده، متأثر شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، نیز این حمله را به‌شدت محکوم کرده است. او در توییترش نوشته است: «در این ماه مبارک رمضان این‌گونه جنایات کار حلقاتی‌ست که هیچ ربطی با اسلام و کشور ندارند. امارت اسلامی با خانواده‌های قربانیان تأثیرات عمیق خود را ابراز می‌دارد.»

سخنگوی امارت اسلامی تأکید کرده است که به‌زودی عاملان این جنایت شناسایی و مجازات خواهند شد. ‏حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان، در توییترش انفجار امروز در یک خانقاه در ساحۀ «سه‌راهی علاءالدین» را، محکوم کرده و آن را «جنایت ضد بشری» از سوی «دشمنان» مردم افغانستان خوانده است.

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان چنین حمله‌ها را توطئه خوانده و خواستار اقدام آگاهانۀ مردم افغانستان و تقویت بیش‌تر وحدت و همبسته‌گی ملی برای خنثی‌کردن این توطئه شده است.

‏عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در دولت پیشین، نیز دربارۀ انفجار امروز در یک خانقاه در حوزۀ ششم امنیتی شهر کابل اظهار تأسف کرده و گفته که حمله به مسجدها، تکیه‌خانه‌ها و خانقاه‌ها، «جنایت ضد بشری و مغایر ارزش‌های اسلامی و انسانی» است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این انفجار امروز پس از ادای نماز جمعه در یک خانقاه در ساحۀ «سه‌راهی علاءالدین»، از مربوطات حوزۀ ششم امنیتی شهر کابل انفجار رخ داد. خالد زدران، سخنگوی فرماندهی امنیۀ کابل گفته است که در نتیجۀ این انفجار ۱۰ تن کشته شده و ۳۰ تن دیگر زخم برداشته‌اند. زخمیان و کشته‌شده‌گان همه غیرنظامیان‌اند.

خالد زدران افزوده است که منسوبان کشفی و امنیتی بررسی‌ جدی‌شان در پیوند به این روی‌داد را آغاز کرده‌اند. نوعیت این انفجار هنوز روشن نشده است. از سویی هم، گواهان روی‌داد آمار زخمیان و کشته‌شده‌گان این روی‌داد را بسیار بیش‌تر از آمار یادشده گفته و افزوده‌ که بیش از ۷۰ تن در این انفجار کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شده‌اند.

هنوز فرد یا گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است. طی روزهای اخیر این دومین حمله به خانقاه‌هاست. جمعۀ هفتۀ گذشته نیز یک خانقاه در ولسوالی امام‌صاحب ولایت کندز هدف یک حملۀ مرگ‌بار قرار گرفته بود که در نتیجۀ آن حدود ۱۰۰ تن کشته و زخمی شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: