روز گذشته سه انفجار هنگام برپایی نماز جمعه در میان نمازگزاران مسجد «امام‌بارگاه فاطمیه» در مربوطات حوزۀ اول امنیتی شهر کندهار روی داد که در پی آن دستکم ۶۲ غیرنظامی کشته شده و حدود ۷۰ تن دیگر زخم برداشته‌اند. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی در واکنش به این حمله، آن را مصداق بارز نسل‌کشی خوانده و گفته‌اند که چنین حمله‌ها باید متوقف شود.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما با پخش اعلامیه‌یی ضمن محکوم‌کردن این حمله تأکید کرده است که عاملان این حمله و حامیان آن باید محاکمه شوند. این سازمان از ادامۀ تهدیدها بر صلح و امنیت بین‌المللی ابراز نگرانی کرده است.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

وزارت خارجۀ آمریکا نیز با نکوهش حمله بر مسجد شیعیان و نمازگزاران در کندهار گفته است که مردم افغانستان حق زنده‌گی در صلح و امنیت را دارند.

وزارت خارجۀ روسیه نیز تأکید کرده است که سازمان‌دهنده‌‌گان چنین حمله‌ها قصد دارند اختلاف مذهبی و درگیری داخلی را تشدید کنند. ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجۀ روسیه گفته است، «ما این اقدام تروریستی غیرانسانی را محکوم می‌کنیم و انتظار داریم که سازمان‌دهنده‌گان آن ردیابی و به ‌درستی مجازات شوند.»

نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد نیز حمله بر مسجد «امام‌بارگاه فاطمیه» و حملۀ هفتۀ گذشته بر مسجد شیعیان در شهر کندز را محکوم کرده است. امارت اسلامی هم‌چنان حمله بر نمازگزاران شیعه در کندهار را «جنایت بزرگ» خوانده و افزوده است که چه‌گونه‌گی وقوع این روی‌داد در دست بررسی‌ست و به‌زودی عاملان این حمله را به کیفر می‌رسانند. مسئولیت این حمله را گروه داعش برعهده گرفته است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شماری از آگاهان نیز به این باور اند که گروه داعش از آغاز در برابر گروه‌های اسلامی دیگر و فرقه‌های مذهبی شکل گرفته و هدف این گروه هم‌واره از بین‌بردن یک فرقۀ مذهبی و حکومت‌های مربوط به آنان بوده است.

اکرم عارفی، آگاه سیاسی می‌گوید که هم‌اکنون گروه داعش در پی تقویت خود در افغانستان و ایجاد یک پایگاه در این کشور با اهداف بیرون‌مرزی‌ست. «متأسفانه پروژه‌های خارجی فعالانه کار می‌کنند، تشویش این است که خارجی‌ها به‌نام گروه‌های دیگر و مذهب باز هم آشوب را به‌راه بیندازند.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

اما سعید خوستی، سخنگوی وزارت داخلۀ امارت اسلامی می‌گوید که تلاش‌ها برای جلوگیری از چنین حمله‌ها جریان دارد و در آینده شهروندان گواه چنین روی‌دادهایی نخواهند بود.

هفتۀ گذشته نیز «مسجد جامع گذر سیدآباد» در شهر کندز هدف حملۀ انتحاری قرار گرفت که براساس گزارش‌ها، در این روی‌داد بیش از ۱۵۰ تن کشته و بیش از ۲۰۰ تن دیگر زخمی شدند. مسئولیت این حمله را نیز گروه داعش برعهده گرفته بود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: