روز گذشته یک حمله‌کنندۀ انتحاری مواد انفجاری هم‌راهش را در میان نمازگزاران در «مسجد جامع گذر سیدآباد» وابسته به اهل تشیع واقع در بندر خان‌آباد شهر کندز منفجر کرد. بر بنیاد معلوماتی که مسئولان امارت اسلامی به سلام‌وطندار داده‌، در نتیجۀ این روی‌داد مرگ‌بار بیش از ۵۰ تن از نمازگزاران کشته و ۱۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. مسئولیت این حمله را گروه داعش برعهده گرفته است.

این حمله واکنش‌های تند و محکومیت گستردۀ بین‌المللی را در پی داشته‌ است. سازمان ملل متحد، اتحادیۀ اروپا، آمریکا، ایران، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین، محمد محقق و برخی دیگر از کشورها با پخش اعلامیه‌های جداگانه این روی‌داد خونین را نکوهش کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از آگاهان سیاسی می‌گویند که طالبان پس از به قدرت‌رسیدن به‌جای تأمین امنیت مردم، مصروف اختلاف‎های درونی‌شان برای کسب کرسی بوده‌اند.

مصطفا علی‌زاده، آگاه سیاسی به این باور است که طالبان باید از پیش آماده‌گی تأمین امنیت مکان‌های مذهبی متعلق به اقلیت‌های مذهبی در کشور را می‌داشتند.

باقر محسنی، دیگر آگاه سیاسی می‌گوید که اگر وضعیت به همین منوال پیش برود، گروه داعش یک تهدید جدی برای حکومت طالبان خواهد شد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

با این حال، محمدشاکر سعد، معاون والی طالبان برای کندز می‌گوید، فکر نمی‌کردند بر مکان‌هایی که مردم عام در آن‌ها هستند، حمله شود. به گفتۀ او، بررسی‌ها در پیوند به این روی‌داد آغاز شده است.

پس از حمله‌های خونین انتحاری بر میدان‌هوایی کابل، این دومین حملۀ بزرگ انتحاری گروه داعش است که در کندز رخ می‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: