هزاران شهروند افغانستان در کشورهای مختلف در اعتراض به تصرف افغانستان از سوی طالبان، با سر دادن شعار آزادی به خیابان‌ها آمده‌اند.

آمریکا، بریتانیا، کانادا، آلمان، ایران، اتریش، سویدن و هالند در روزهای گذشته، گواه راهپیمایی‌ها و اعتراضات گستردۀ شهروندان افغانستانِ مقیم این کشورها بوده‌اند.

معترضان با تجمع در برابر ساختمان‌های ریاست جمهوری، پارلمان و سفارت‌های پاکستان در این کشورها خواستار حمایت از افغانستان در برابر تروریسم و استعمار شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

معترضان پس از حملۀ طالبان بر ولایت پنجشیر و نشر گزارش‌ها مبنی بر دست‌داشتن پاکستان در انجام حملات هوایی در این ولایت، دخالت پاکستان را در امور افغانستان محکوم کرده و خواستار تحریم پاکستان شده‌اند.

معترضان با سردادن شعارهای ضد طالبان و پاکستان از جبهۀ مقاومت و ایستاده‌گی در برابر تروریسم پشتی‌بانی، و از مردم افغانستان اعلام حمایت کرده‌اند.

معترضان در کشورهای مختلف، جهان را به خاموشی در برابر جنایات جاری در افغانستان متهم می‌کنند و از جامعۀ جهانی می‌خواهند که سکوت خود را بشکند و اقداماتی را برای حمایت از افغانستان انجام دهد.

در ادامۀ اعتراضات در شماری از کشورها، امروز نیز شهروندان افغانستان در کانادا و آلمان برای متوقف‌کردن هراس‌افگنی و نجات افغانستان از وضعیت جاری راهپیمایی کردند.

افزون بر این از روز پنج‌شنبۀ هفتۀ گذشته تاکنون سه نفر در شهر لندن و یک نفر در کانادا در برابر پارلمان این کشورها دست به اعتصاب غذایی زده و خواستار کمک به افغانستان شده‌اند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

هرچند شهروندان کشور در کابل و شماری از شهرهای دیگر نیز در اعتراض به وضعیت جاری و نقض حقوق بشر و حقوق زنان تظاهرات کردند، اما مظاهره‌کننده‌گان در جریان راهپیمایی با خشونت روبه‌رو شده و با شلیک‌های هوایی از سوی طالبان متفرق شدند.

در جریان آن راهپیمایی‌ها شماری کشته و زخمی شدند و چند خبرنگار نیز به شدت مورد لت‌وکوب قرار گرفتند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: