شماری از باشنده‌گان کابل در واکنش به آزار و اذیت مهاجران افغانستان در ایران، امروز راه‌پیمایی اعتراضی کردند. معترضان از سازمان ملل و دیگر نهادهای بین‌المللی می‌خواهند که در مقابل ظلم و بدرفتاری شهروندان ایران در برابر مهاجران افغانستان سکوت نکنند.

ظاهرخان زرمتی، رئیس عمومی شورای انسجام مردمی و نهادهای مدنی افغانستان و از برگزارکننده‌گان این راه‌پیمایی، می‌گوید که امارت اسلامی باید هر چه زودتر از راه دیپلماتیک به مشکل پناه‌جویان کشور در ایران رسیده‌گی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

معترضان تأکید می‌کنند که در صورت ادامۀ بدرفتاری و خشونت در برابر شهروندان افغانستان در ایران، دامنۀ اعتراضات علیه این کشور بیش‌تر خواهد شد.

این در حالی‌ست که روز گذشته نیز اعتراضات گسترده‌یی در ولایت‌های هرات، کابل و خوست در برابر نماینده‌گی‌های سیاسی ایران در افغانستان صورت گرفت و معترضان در هرات، درب ورودی کنسولگری ایران را آتش زدند و به‌سوی ساختمان آن سنگ پرتاپ کردند.

در واکنش به این اعتراضات، وزارت خارجۀ ایران امروز اعلام کرد که کاردار سفارت افغانستان در تهران را احضار کرده است. در اعلامیۀ این وزارت آمده است که تا ارائۀ اطمینان لازم از سوی افغانستان برای برقراری امنیت کامل بخش‌های کنسولی ایران در افغانستان، خدمات نماینده‌گی‌های این کشور متوقف شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

گفتنی‌ست که در روزهای پسین، نوارهای ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شوند که در آن آزار و اذیت شهروندان افغانستان در ایران دیده می‌شود. حکومت ایران اما این ویدیوها را تکذیب می‌کند و می‌گوید که کلیپ‌ها به‌‌طور برنامه‌یزی‌شده برای تیره‌ساختن روابط میان دو کشور نشر شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: