وزارت امور خارجۀ ایران اعلام کرده که در اعتراض به حمله‌های انجام‌شده به نماینده‌گی‌های این کشور در کابل و هرات، کاردار سفارت افغانستان در تهران را احضار کرده است.

وزارت خارجۀ ایران با پخش اعلامیه‌یی گفته که مدیرکل آسیای جنوبی این وزارت با یادآوری مسئولیت دولت‌ها در برقراری امنیت نماینده‌گی‌های دیپلماتیک، خواستار برخورد قانونی با حمله‌کننده‌گان به نماینده‌گی‌های ایران در افغانستان شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در اعلامیه هم‌چنان آمده است که مدیرکل آسیای جنوبی وزارت خارجۀ ایران، به اطلاع کاردار سفارت افغانستان رسانیده که تا اطلاع ثانوی بخش‌های کنسولی نماینده‌گی‌های آن کشور در افغانستان فعالیت‌ خود را متوقف کرده‌اند تا اطمینان لازم از طرف افغانستان برای برقراری امنیت کامل نماینده‌گی‌های این کشور، داده شود.

شماری از شهروندان افغانستان روز گذشته در واکنش به تصویرها و ویدیوهای پخش‌شده مبنی بر آزار و اذیت مهاجران افغانستان در ایران، در مقابل سفارت و کنسولگری این کشور دست به اعتراض زدند. معترضان در هرات درب ورودی کنسولگری ایران را به آتش کشیده و به طرف ساختمان آن سنگ پرتاب کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پیش‌تر سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران نیز در واکنش به این اعتراضات، خواهان تضمین امنیت سفارت و نماینده‌گی این کشور شده و گفت که حفاظت از امنیت مکان‌های دیپلماتیک، مسئولیت قطعی امارت اسلامی است.

در روزهای پسین، نوارهای ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست می‌شوند که در آن آزار و اذیت شهروندان افغانستان در ایران دیده می‌شود. حکومت ایران اما این ویدیوها را تکذیب می‌کند و می‌گوید که کلیپ‌ها به‌‌طور برنامه‌یزی‌شده برای تیره‌ساختن روابط میان دو کشور نشر شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: