در سال‌های اخیر سلسله تلاش‌های بین‌المللی به‌منظور تقویت صلح، ثبات و تضمین زنده‌گی مسالمت‌آمیز و مرفه برای مردم افغانستان در جریان بوده است. اوزبیکستان نیز به‌عنوان یکی از نزدیک‌ترین همسایه‌های‌ افغانستان و معتقد به ثبات دایمی در این کشور تلاش کرده است تا نقش سازنده‌یی که مبتنی بر مشترکات فرهنگی و حسن هم‌جواری می‌باشد را ایفا کند. اوزبیکستان ضمن پشتی‌بانی از یک دولت فراگیر در افغانستان، تلاش‌های بشردوستانۀ خویش را مانند گذشته برای مردم افغانستان ادامه می‌دهد.  

اوزبیک‌ها ضرب‌المثل‌هایی را به‌کار می‌برند که ریشه‌های عمیق انسان‌دوستی و فرهنگی دارد که از آن میان می‌توان به دو نمونۀ آن اشاره کرد: «همسایه‌ات آرام باشد، شما هم آرام هستید.» یا «دوست در زمان مشکلات شناخته می‌شود.» بنابر این، مردم اوزبیکستان فقط تماشاگر شرایط مردم افغانستان نیستند، بل‌که با درک شرایط و رنج مردم افغانستان، دست دوستی و یاری خویش را به‌سوی مردم افغانستان دراز می‌کنند، تا اندکی به التیام درد مشترک انسان کمک کند.

در سال‌های اخیر اوزبیکستان تلاش کرده است که کمک‌های بشری خویش به افغانستان را گسترش دهد، از جمله در دهم جنوری سال ۲۰۱۸ میلادی ۲۵ اتوبوس و ۳ تراکتور در شهر حیرتان به مقام‌های افغانستان تحویل داده شد. افزون بر آن، در نشستی که در پنجم جون سال ۲۰۱۸ در شهر حیرتان برگزار شده بود، ۳۰۰۰ تُن غله به مردم افغانستان کمک شد. علاوه بر آن، محصولات برنج و کفش به باشنده‌گان ولایت‌های بلخ و جوزجان کمک صورت گرفت.

کمک‌های انسان‌دوستانۀ اوزبیکستان بیش‌تر از موارد یادشده است که از جمله در سوم مارچ سال ۲۰۲۰ حدود ۶۰۰ تُن اقلام بشری از اوزبیکستان به افغانستان منتقل شد و افزون بر آن در تاریخ ۱۲ جون ۲۰۲۱، در جریان موج سوم ویروس کرونا ۱۰۰۰ بالون اکسیژن/آکسیجن به‌عنوان اقلام پزشکی به افغانستان اهدا شد.

در چهاردهم سپتامبر ۲۰۲۱، ۱۳۰۰ تُن کمک‌های بشردوستانه که شامل ۲۵ واگن برنج، آرد، مواد خوراکی، دارو و پوشاک بود، به مردم افغانستان کمک شد.

پس از این نیز دولت و مردم اوزبیکستان در کنار مردم افغانستان می‌مانند، یاری و کمک‌های بشری را در هر زمان ممکن انجام خواهند داد. ضمن این‌که اوزبیکستان به برقراری صلح در قلم‌رو همسایه افغانستان اعتقاد راسخ دارد، به کمک‌های عملی و انسان‌دوستانۀ خود ادامه خواهد داد. اوزبیکستان علاقه‌مند ایجاد فرصت برای مردم افغانستان برای حل مشکلات داخلی‌شان و توسعۀ اقتصادی این کشور به‌منظور تقویت صلح و ثبات همیشه‌گی می‌باشد.

در سال‌های اخیر شاخص‌های مثبتی به‌دست آمده است که امیدواری برای آیندۀ روشن‌تر ایجاد کرده است و می‌توان از ایجاد یک مرکز آموزشی برای افغان‌ها در شهر ترمز، مرکز ولایت سرخان‌دریای اوزبیکستان نام برد.

در «نشست سه نسل» که اخیراً در قصر یخی در شهر ترمز برگزار شد، جمعی از دانش‌آموزان افغان از همه ملیت‌ها و اقوام ساکن در کشور حضور یافتند. در این نشست تأکید شد که هم‌کاری اوزبیکستان و افغانستان تا جایی که اصول حسن هم‌جواری و برادری ایجاب می‌کند، بسیار ارزش‌مند و سودمند خواهد بود.

با اطمینان می‌توان گفت که تلاش‌های اساسی در این راستا در اولویت قرار داشته و در آینده نیز ادامه خواهد داشت.

سفارت جمهوری اوزبیکستان مقیم کابل

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: