Asset 1SWN

نقشۀ راه ساخت خط‌آهن مزارشریف_کابل_پشاور در تاشکند امضا شد

EtOYnOpWYAIdtD7

وزیر خارجۀ کشور اعلام کرده است که امروز نقشۀ راه ساخت خط‌آهن مزارشریف_کابل_پشاور را در تاشکند، پایتخت اوزبیکستان با مقام‌های پاکستان و اوزبیکستان امضا کرده‌اند.

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه امروز (سه‌شنبه، چهاردهم دلو/بهمن) در توییتر نوشته که این پروژۀ مشترک میان اوزبیکستان، افغانستان و پاکستان، نقطۀ عطفی در گسترش مناسبات، تجارت، ترانزیت و هم‌کاری‌های منطقه‌یی‌ست. آقای اتمر گفته است که این پروژه «رؤیای مشترک ما برای اتصال آسیای مرکزی با آسیای جنوبی از طریق افغانستان را تحقق می‌بخشد.»

او گفته است: «امروز نقشه‌راه ساخت خط‌آهن مزار-کابل-پشاور را در تاشکند امضا کردیم. این پروژه مشترک میان ازبکستان، افغانستان و پاکستان، نقطه عطفی در گسترش مناسبات، تجارت، ترانزیت و همکاریهای منطقه‌یی بوده.»

محمدحنیف اتمر، وزیر خارجه در برنامۀ امضای نقشه‌راه ساخت خط‌آهن مزارشریف_کابل_پشاور در تاشکند

وزیر خارجه برای رقم‌خوردن این روز تاریخی و برای «چیدمان فوق‌العاده» این برنامه از سردار عمرزاکوف، معاون نخست‌وزیر اوزبیکستان سپاس‌گزاری کرده است.

او از عبدالرزاق داوود، مشاور نخست‌وزیر پاکستان در امور تجارت و سرمایه‌گذاری به‌خاطر امضای نقشه‌راه این پروژه و شرکت فعال نهادهای بین‌المللی مالی به ‌شمول بانک توسعۀ اسلامی، بانک سرمایه‌گذاری زیربنایی آسیا، بانک اروپایی توسعه و بازسازی، بانک توسعۀ آسیایی، بانک جهانی، بانک سرمایه‌گذاری اروپا و سفیر آمریکا در اوزبیکستان هم‌چنان تشکر کرده است.

این در حالی‌ست که چندی پیش هم خط‌آهن آقینه_اندخوی، پروژۀ برق ترکمنستان_شبرغان و پروژۀ فایبر نوری میان افغانستان و ترکمنستان گشایش یافت.

مرتبط با این خبر:

— خط‌آهن هرات-خواف افتتاح شد

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام