جنگ‌های طولانی گذشته، خشک‌سالی، بازار کم‌رنگ محصولات زراعتی و کم‌بود فرصت‌های شغلی، از موردهایی اند که بسیاری از باشند‌گان هلمند را با چالش‌های گسترده‌ی اقتصادی روبه‌رو کرده است.

شماری از خانواده‌ها در هلمند، به سلام‌وطندار می‌گویند که به دلیل فقر، بی‌کاری و ناتوانی در پرداخت کرایه‌ی خانه، مجبور شده ‌اند در بازارها و دکان‌های مخروبه زندگی کنند.

سمیع‌الله، باشنده‌ی هلمند که پدر سه فرزند است، می‌گوید که دختر چهارماهه‌اش به دلیل سرما به بیماری فصلی مبتلا شده است. به ‌گفته‌ی او، به دلیل مشکلات اقتصادی و ناتوانی در پرداخت کرایه‌ی خانه، در دکان‌های ویران‌شده زندگی می‌کنند و تنها دو سیر آرد برای خوردن دارند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، شماری دیگر از خانواده‌ها در شهر لشکرگاه، مرکز هلمند که با همین سرنوشت نامعلوم روبه‌رو اند، نیز می‌گویند که به دلیل بلندبودن کرایه‌ی خانه، بی‌کاری و مشکلات اقتصادی، مجبور شده ‌اند مارکت‌ها و دکان‌های مخروبه را به ‌عنوان سرپناه برگزینند. آنان می‌افزایند که ماه‌هاست در این دکان‌ها زندگی می‌کنند؛ اما کسی به آنان کمک نکرده است.

با این حال، محمدقاسم ریاض، معاون ریاست اطلاعات و فرهنگ هلمند، می‌گوید که به کمیسیون متشکل از اداره‌های مختلف دولتی، وظیفه سپرده شده است تا خانواده‌های نیازمند در شهر لشکرگاه و دیگر منطقه‌ها را تثبیت و در هم‌آهنگی با نهادهای امدادرسان، به آنان کمک کنند.

به گفته‌ی معاون ریاست اطلاعات و فرهنگ هلمند، خانواده‌های نیازمند می‌توانند با این کمیسیون تماس بگیرند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

از سویی هم، شماری از کارشناسان مسائل اقتصادی، با ابراز نگرانی از افزایش فقر در کشور، می‌گویند که این امر منجر به ناآرامی‌ها و بی‌ثباتی‌های اجتماعی می‌شود.

اسدالله اندیال، استاد دانش‌کده‌ی اقتصاد دانش‌گاه هلمند، می‌گوید: «این وضعیت آزاردهنده است. تا زمانی که برای اقتصادی مکانیزه کار نکرده و زمینه را برای استفاده از منابع داخلی فراهم نکنیم، فقر و بی‌کاری بیش‌تر خواهد شد و این مسئله سبب افزایش دزدی و منجر به سرکشی و بی‌ثباتی اجتماعی خواهد شد.»

شکایت‌ها از بی‌کاری و فقر در هلمند در حالی ابراز می‌شود که مشکلات اقتصادی و فقر باشند‌گان ولایت‌های دیگر را نیز با مشکلات و سرنوشت نامعلوم روبه‌رو کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: