شماری از مال‌داران در هلمند، به سلام‌وطندار می‌گویند که با سردشدن هوا، افزایش بهای علف و نبود چراگاه برای مواشی، ناچار شده اند که شغل شان را ترک کنند.

فتیح‌خان، یک تن از مال‌داران در هلمند، می‌گوید‌: «زمستان سرد در راه است، همه گوسفندانم از بین رفته، تنها دو گوسفند برایم باقی مانده است، به ما باید توجه شود.»

شفیع‌الله، یک تن دیگر از مال‌داران در هلمند، نیز می‌گوید‌: «دولت به ما رسیدگی نکرده است، باید به ما کوچی‌ها توجه شود. چراگاه و مکان نگه‌داری مواشی نیست و علف هم قیمت است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از قصابان در شهر لشکرگاه، مرکز هلمند، می‌گویند که اگر مال‌داران از شغل شان دست بردارند، بهای گوشت بیش‌تر از پیش افزایش خواهد یافت.

سمیع‌الله، یک تن از قصابان، می‌گوید‌: «اگر مال‌داران گوسفند نگه‌داری نکنند، گوشت قیمت‌تر می‌شود. حالا هر سیر گوشت، چهار هزار افغانی شده که به شش هزار افغانی نیز خواهد رسید.»

احمدالله، یک تن دیگر از قصابان، نیز می‌گوید‌: «اگر مال‌داران مواشی نگه‌داری نکنند، گوشت قیمت‌تر می‌شود. باید به مال‌داران کمک شود تا به مال‌داری خود ادامه دهند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

از سوی دیگر، مسئولان ریاست زراعت، آبیاری و مالداری هلمند، می‌گویند که به شماری از مال‌داران کمک شده است و تلاش می‌شود تا این روند ادامه یابد.

شاه‌محمد، آمر مالداری و صحت حیوانی ریاست زراعت هلمند، می‌گوید: «ما در این زمینه با وزارت‌خانه‌ی مربوطه و نهادهای امدادی در حال گفت‌وگو هستیم تا مشکلات دام‌داران حل شود. تا کنون، به ۲۹۴۲ مال‌دار علف توزیع شده است.»

گفتنی است که خشک‌سالی‌های پسین در کشور، کشاورزی و مال‌داری را نه تنها در هلمند، بل در دیگر ولایت‌ها نیز متأثر کرده و باعث شده است که شماری از کشاورزان به کارهای شاق روی بیاورند یا هم راه مهاجرت به کشورهای همسایه را در پیش بگیرند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: