هم‌زمان با روز همبسته‌گی کارگر، مسئولان اتحادیۀ ملی کارگران افغانستان می‌گویند، با گذشت هر روز وضعیت کارگران کشور بدتر می‌شود؛ در حالی‌ که حکومت برای بهبود وضعیت آنان هیچ اقدامی نکرده است.

معروف قادری، رئیس اتحادیۀ ملی کارگران افغانستان یا امکا می‌گوید، به‌دلیل بی‌کاری کارگران بسیاری مجبور به کار با مزد ناچیز می‌شوند و نیز مواردی وجود دارد که کارفرمایان مزد کارگران را نمی‌پردازند. آقای قادری می‌افزاید که گسترش ویروس کرونا، به‌میان‌آمدن نابسامانی سیاسی و ابهام در چه‌گونه‌گی روند صلح، سبب افزایش بی‌کاری شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

باقی سمندر، عضو اتحادیۀ ملی کارگران و کارکنان می‌گوید که کارگران افغانستان از بیمۀ صحی اجتماعی و کارگری برخوردار نیستند و نداشتن بیمه سبب ایجاد مشکلات برای آنان شده است.

او می‌گوید: «وضعیت بد است. کارگر می‌خواهد نیروی خود را به قیمت خوب بفروشد؛ در حالی که او بیمۀ کارگری، اجتماعی، صحی و بی‌کاری  ندارد. یک نفر کار می‌کند و خانواده‌اش هنوز هم گرسنه‌اند. کارگرانی را می‌شناسم که یک لقمه‌نان شکم سیر نمی‌خورند.»

در همین‌حال، مسئولان وزارت کار و امور اجتماعی می‌گویند، با آن‌که وضعیت کار در کشور خراب است، اما این وزارت تلاش می‌کند با هم‌کاری بخش خصوصی فرصت‌های شغلی را برای کارگران ایجاد کند.

یونس صدیقی، مسئول بخش رسانه‌های وزارت کار و امور اجتماعی می‌گوید: «وزارت کار در هماهنگی با سایر نهادها و سکتور خصوصی  در تلاش است که فرصت‌های شغلی را برای طبقۀ کارگر میسر کند و هم‌زمان در تلاش است تا شماری از کارگران را به خارج از کشور بفرستد.»

اتحادیۀ ملی کارگران خواهان ایجاد زمینۀ‌های شغلی برای کارگران شدند و تأکید می‌کنند که حقوق و امتیازات آنان باید با معیارهای جهانی کار درنظر گرفته شود.

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: