به‌دنبال سرازیرشدن سیلاب‌های مدهش هفتۀ گذشته در روستای «پیش‌غور» ولسوالی حصۀ اول ولایت پنجشیر که بعدتر منبع این سیلاب‌ها حوض‌های طبیعی گفته شد، اکنون هیأتی از کارشناسان ادارۀ ملی تنظیم امور آب به ارتفاعات بلند «پیش‌غور» برای بررسی این حوض‌ها رفته‌اند.

هرچند تاکنون این هیأت گزارش مفصل خود را همه‌گانی نکرده، اما سلام‌وطندار به پاره‌یی از گزارش این هیأت دست‌رسی پیدا کرده است که نشان می‌دهد خطر هنوز هم پیش‌غور را تهدید می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

بر بنیاد گزارش هیأت ادارۀ ملی تنظیم امور آب، در ارتفاعات بلند روستای پیش‌غور حوض‌های طبیعی بسیار پیدا و پنهان وجود دارد که در لای سنگ و خاک‌ها و هم‌اکنون توده‌هایی از یخ پنهان شده‌اند و به محض گرم‌شدن هوا خطر فروریختن آن وجود دارد.

محمدضیا یزدانی، رئیس آماده‌گی مبارزه با روی‌دادهای طبیعی پنجشیر به سلام‌وطندار می‌گوید که بر بنیاد گزارش هیأت، هرگونه ساخت‌وساز و بازسازی در پیش‌غور می‌تواند خطر ویرانی دوبارۀ ناشی از سرازیرشدن سیلاب از حوض‌های طبیعی را به‌دنبال داشته باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رئیس آماده‌گی مبارزه با روی‌دادهای طبیعی پنجشیر می‌افزاید، در نتیجۀ بررسی‌های این هیأت فنی گزارشی مفصلی که حاوی راه‌حل‌ها و پیشنهادات مشخصی خواهد بود، به مقام‌های مسئول داده خواهد شد تا براساس آن تصمیم‌های سودمند برای رفع خطر و نجات جان و مال مردم از آسیب‌های احتمالی فروریزی این حوض‌ها گرفته شود.

ساحۀ پیش‌غور با آن‌که در مسیر رودخانۀ پنجشیر قرار ندارد؛ اما هرازگاهی طعمۀ سرازیرشدن سیلاب‌ها شده است.

در تازه‌ترین مورد، هفتۀ گذشته در پی سرازیرشدن سیلاب ده‌ها خانواده آسیب دیدند، راه‌های عمومی و فرعی، سربندهای آبی، کانال‌های زراعتی، مسجدها و زمین‌های زراعتی مردم زیر آب شد.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: