مسئولان شماری از مرکزهای درمانی حجامت در هرات، می‌گویند که در این اواخر، مراجعه‌ی بیماران برای انجام حجامت افزایش یافته است. آن‌ها، می‌افزایند بیش‌تر بیمارانی که غلظت، قند و فشار بلند خون، سیاتیک، چربی خون، درد کمر و پا دارند، مراجعه می‌کنند. حجامت گونه‌ای خون‌گیری از بدن بیمار است.

حکیم‌محمد روحانی، مسئول یکی از مرکزهای درمانی حجامت در هرات، می‌گوید: «طب سنتی رو به پیش‌رفت است و مردم از داروهای کیمیایی و مصارف کمرشکن خسته شده اند و به طب سنتی رجوع می‌کنند. طب سنتی همان حجامت است.»

سدیس نیک‌فرجام، مسئول دیگر مرکز درمانی حجامت در هرات، می‌گوید که این روش درمان تنها برای برخی از دردها و بیماری‌ها سودمند است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «چربی خون و جگر افراد کم شده و دیابت شکر شان نیز تداوی می‌شود؛ اما کسانی‌که درد کمر و دردهای عصبی، معده و نیم‌سری داشته باشند، با گرفتن خون نه تنها تداوی نمی‌شوند؛ بل درد شان دوچند خواهد شد.»

بیش‌تر کسانی که به مرکزهای درمانی حجامت مراجعه کرده اند، می‌گویند که به درد کمر، پا و دیگر دردهای جسمی مبتلا اند.

عبدالودود، باشنده‌ی هرات، می‌گوید که برای درمان درد کمرش، دو بار حجامت انجام داده و خون زیادی را از بدن خود بیرون کرده است. او می‌افزاید: «در چند سال گذشته من به فکر حجامت نبودم و اکثراً از دوای داکتران استفاده می‌کردم؛ اما وقتی وضعیتم بسیار خراب شد، آمدم و حجامت کردم.»

طاها یاری، دیگر باشنده‌ی هرات، نیز می‌گوید که تصمیم دارد برای درمان سردردی خود، حجامت انجام بدهد. او می‌گوید: «من سردردی دارم و روی بدنم دانه بیرون می‌شود. می‌خواهم حجامت کنم و امیدوارم که صحت‌یاب شوم. اولین بار است که حجامت می‌کنم.»

مسئولان در ریاست صحت عامه‌ی هرات، می‌گویند که حجامت تا کنون به گونه‌ی قانونی وارد سکتور صحت نشده و به دلیل ثبت‌نبودن، از مرکزهای درمانی حجامت کم‌تر نظارت شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمدآصف کبیر، معاون ریاست صحت عامه‌ی هرات، می‌گوید که اگر بهداشت رعایت نشود، این روش درمان، بیمار را به بیماری‌های واگیر مبتلا می‌کند. او می‌افزاید: «در بعضی موارد با افرادی که متضرر شده اند، برخورده‌ایم. از عمل حجامت از طریق ریاست صحت عامه با حجامت‌درمانی‌ها برخورد شده است؛ ولی به دلیل ثبت‌نشدن ساحات حجامت درمانی در ریاست صحت عامه، کم‌تر نظارت صورت گرفته است.»

این در حالی است که به گفته‌ی پزشکان، آگاهی‌نداشتن در باره‌ی مسائل صحی، ناداری و کم‌بود خدمات درمانی، سبب شده که بیش‌تر شهروندان به خوددرمانی یا دیگر روش‌های درمان رو بیاورند.

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: