روزنامه‌ی تایمز هند، گزارش داده است که مقام‌های ارشد امنیتی هند و کشورهای اوزبیکستان، قزاقستان، تاجیکستان و قرقیزستان، در نشستی در هند وضعیت امنیتی در افغانستان و نگرانی‌ها در این زمینه را، مورد بحث و بررسی قرار داده اند.

بر بنیاد گزارش این روزنامه، اشتراک‌کنندگان نشست امنیتی هند از وضعیت امنیتی جاری در افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواستار هم‌کاری‌های بیش‌تر در این راستا با یک‌دیگر شده اند.

اجیت دوال، مشاور امنیت ملی هند، در این نشست گفته است: «وضعیت افغانستان موضوع مهم است که همه‌ی ما را نگران کرده است. نگرانی‌ها و اهداف هند در مورد اولویت‌های فوری و راه‌های پیش رو، مشابه اولویت‌ها و اهداف کسانی است که دور این میز حضور دارند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

پیش از این، گزارش شده بود که در این نشست مشخصاً پیرامون حضور و فعالیت گروه جیش محمد و لشکر طیبه بحث خواهد شد.

در همین حال، آگاهان مسائل نظامی، می‌گویند که این نشست به ادامه‌ی نشست‌های روسیه، تاجیکستان و اوزبیکستان برگزار شده است و فیصله‌ی آن برای افغانستان الزامی نیست.

اسدالله ندیم، آگاه مسائل نظامی، در باره‌ی این نشست می‌گوید: «فیصله‌ای که در این نشست گرفته می‌شود، الزامی نیست و امارت اسلامی هم به این اعتنایی ندارد. اما به خود این کشور‌ها مهم است؛ چون مسئولان جمع می‌شوند و بررسی می‌کنند و معلومات شان را شریک می‌کنند.»

ثمر سادات، دیگر آگاه مسائل نظامی، نیز در باره‌ی این نشست می‌گوید: «این نشست به تداوم نشست‌های مسکو، تاجیکستان و اوزبیکستان است و تشویش دنیا و کشورهای همسایه این است که امارت اسلامی نتوانسته است در جریان حکومت‌داری خود ثبات لازم را به وجود آورد.»

از سویی هم، آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که گنگ‌بودن سیاست امارت اسلامی در برابر تهدیدات تروریزم در افغانستان و رویدادهای ضدامنیتی اخیر، کشورهای منطقه را بیش‌تر نگران کرده است.

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «مشکلات گروه‌هایی در شمال افغانستان هستند و آسیای مرکزی را تهدید می‌کند. این هم مورد دل‌چسبی هند است؛ چون آن‌ها هم از گروه‌های هراس‌افگن هراس دارند، متأسفانه این گروه‌ها در افغانستان فعال هستند و امروز هم حمله‌ای در بلخ شده است.»

با این حال، حکومت امارت اسلامی نگرانی‌ها در باره‌ی تهدیدات امنیتی در افغانستان را بی‌اساس می‌خواند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، به سلام‌وطندار می‌گوید که وضعیت امنیتی در افغانستان نگران‌کننده‌ نیست و امارت اسلامی بر تعهد خود مبنی بر استفاده‌نشدن از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر، پای‌بند است.

او می‌افزاید: «در کدام جایی در میان مردم یگان هدف نرم صورت می‌گیرد یا هم جایی شلیک می‌شود. این را اگر مقایسه کنیم، باز هم نسبت به امریکا و کشورهای اروپایی، امنیت در کشور ما تأمین است و در آن جا هم هم‌چو رویدادها زیاد اتفاق می‌افتد.»

در نشست مقام‌های ارشد امنیتی در هند، بر اتصال هند با کشورهای آسیای میانه نیز بحث شده و مشاور امنیت ملی هند این اتصال را از اولویت‌های کلیدی هند عنوان کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: