انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر حکومت موقت پاکستان، روز گذشته در گفت‌وگو با بخش اردوی صدای امریکا، در پاسخ به این پرسش که آیا پاکستان در صورت نیاز به اقدام نظامی در افغانستان متوصل خواهد شد، به گونه‌ی تلویحی گفته است که پاکستان در زمان معین به اقدام نظامی دست خواهد زد.

انوارالحق کاکر، افزوده است: «پاکستان حق دارد که از خود دفاع کند. ما قطعاً هر اقدامی را که برای حفاظت از کشور و مردم ما لازم باشد، انجام خواهیم داد. من وارد جزئیات نمی‌شوم که چه گونه عملیاتی خواهد بود؛ اما وقتی که زمانش برسد، تصمیم می‌گیریم که چه کاری می‌کنیم؛ چه باید انجام شود و چه را می‌توان انجام داد.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

با این حال، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، با بی‌خبری از گفته‌های نخست‌وزیر حکومت موقت پاکستان، بدون این که نام از پاکستان ببرد، می‌گوید که در صورت اقدام نظامی به خاک افغانستان، امارت اسلامی به آن پاسخ خواهد داد.

او می‌افزاید: «من این خبر را نشنیده‌ام که نخست‌وزیر پاکستان گفته باشد؛ ولی در صورت اقدام نظامی به خاک افغانستان، امارت اسلامی برای حفاظت آن پاسخ خواهد داد و مشوره‌ی ما به پاکستان این است که مسائل خود در داخل آن کشور حل و نیز از واردکردن اتهامات بی‌مورد خودداری کند.»

در همین حال، شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که پاکستان برای امتیازگیری از قدرت‌های بزرگ، همواره از وضعیت افغانستان نگرانی می‌کند.

جاوید مومند، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «این بهانه است که پاکستان برای پول کمیشن‌کار است و پاکستان در منطقه یک کمیشن‌کار است و برای پول به‌دست‌آوردن زیاد این کار را می‌کند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عبدالقادر قانت، دیگر آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که پاکستان توانایی حمله‌ی نظامی بر افغانستان را ندارد. او می‌افزاید: «پاکستان اگر منافعش در افغانستان تأمین نباشد، اخطار می‌دهد و به نظرم یک تهدید است و پاکستان هرگز این کار را کرده نمی‌تواند.»

با این همه، منابع رسمی روز گذشته به «اکسپرس تریبون» گفته اند که علت اصلی تنش‌های جاری میان پاکستان و امارت اسلامی، اقدام‌نکردن افغانستان علیه تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: