خبرگزاری رویترز گزارش داده است که پاکستان عملیات نظامی خود را در امتداد مرز افغانستان به‌منظور سرکوب خشونت گروه‌های تندرو و جدایی‌طلب پاکستانی، تشدید کرده است.

رویترز به نقل از ارتش پاکستان گفته که حمله‌های تندروان در مناطق مرزی پاکستان و افغانستان افزایش یافته است. ارتش پاکستان افزوده اخیراً حمله‌هایی که توسط گروه‌های جدایی‌طلب در یک ماه گذشته انجام و دست‌کم ۱۴ سرباز پاکستانی در آن کشته شده‌، شامل افرادی بوده که از افغانستان وارد خاک پاکستان شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

اما امارت اسلامی ادعای پاکستان را رد می‌کند و می‌گوید که از خاک افغانستان علیه آن کشور استفاده نمی‌شود. در همین حال، یک مقام ارشد امنیتی پاکستان به رویترز گفته که براساس معلومات استخباراتی، این کشور عملیات را تشدید کرده‌ است تا اطمینان حاصل کند که از ورود شبه‌نظامیان به این کشور خودداری می‌شود.

یکی دیگر از مقام‌های پاکستانی نیز به رویترز گفته که این کشور مصمم است تا در مناطق قبایلی، سرزمین‌هایی را که از کنترل دولت مرکزی خارج است، زیر حاکمیت مرکزی قرار دهد و مرزها را با حصار مشخص و کنترل کند. نظامیان پاکستانی تأکید کرده‌اند که عملیات برای حذف افرادی که مرتکب اعمال تروریستی در پاکستان می‌شوند،‌ نیز ادامه خواهد یافت.

به نقل از رویترز، پاکستان برای سال‌ها با امارت اسلامی از روابط خوبی برخوردار بوده است، اما به‌دلیل روبه‌روبودن پاکستان با خشونت اسلام‌گرایان و جدایی‌طلبان پاکستانی، انتظار اسلام‌آباد از امارت اسلامی برای کنترل مرز، عملی نشده است.

رویترز افزوده است که مقام‌های پاکستانی به طور فزاینده‌یی ناامید شده‌ و امارت اسلامی را تحت فشار قرار داده‌اند تا فضا و منابع را در اختیار ستیزه‌جویان قرار ندهند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این در حالی‌ست که امارت اسلامی بارها استفاده از خاک افغانستان در برابر کشورهای دیگر را رد کرده و موضوع حصارکشی از سوی پاکستان را در مرز با افغانستان نیز نپذیرفته است. ملا محمدیعقوب، سرپرست وزارت دفاع امارت اسلامی، در گفت‌وگویی با رادیو تلویزیون ملی گفته که حکومت امارت اسلامی به هیچ کسی اجازه نداده که در مرز میان دو کشور حصارکشی کند و تاکنون در این باره تصمیمی گرفته نشده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: