هم‌زمان با اعلام تصمیم پاکستان در برابر مهاجران غیرقانونی در این کشور، روزنامه‌ی «دان» پاکستان، امروز (دوشنبه، ۲۰ سنبله) با پخش گزارشی نوشته است که از روز گذشته تا کنون، ۵۰ مهاجر غیرقانونی در شهر کراچی این کشور، بازداشت شده اند. در این گزارش، آمده که سرکوب مهاجران غیرقانونی در پاکستان آغاز شده است و تیم‌های پلیس در ولسوالی‌های مختلف، افراد مشکوک را شناسایی و مدرک‌های هویتی شان را بررسی می‌کنند.

سرفراز بوگتی، وزیر امور داخله‌ی موقت پاکستان، روز گذشته در یک نشست خبری در اسلام‌آباد، گفته که حکومت این کشور تصمیم گرفته است در شهرهای مختلف، اقدام‌های جدی در برابر مهاجران غیرقانونی، انجام بدهد. او افزوده است: «ما یک پالیسی ساخته‌ایم که مهاجرانی که به گونه‌ی غیرقانونی در این کشور زندگی می‌کنند را به کشور شان برگردانیم. ما هم‌چنان در حال، تعیین جایزه برای [دریافت اطلاعات] در باره‌ی مهاجران غیرقانونی هستیم.»

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، شماری از مهاجران افغان در پاکستان، می‌گویند که با تشدید سرکوب و بازداشت مهاجران، از زندانی‌شدن یا اخراج شان نگرانی دارند.

نعیم معاذ، مهاجر افغان در پاکستان، می‌گوید: «ویزا زمانش ختم شده و تمدیدش هم از راه غیرقانونی است. اگر قانونی پیش ببریم، زمان می‌برد و زیر تهدید قرار می‌گیریم. مشکل کلانی است که اگر مهاجر بخواهد یک کار یا خانه پیدا کند، مورد پیگرد است.»

مهاجران افغان در  پاکستان، می‌گویند از روزی که به این کشور آمده اند، به سختی زندگی‌ شان را به پیش می‌برند و هر لحظه با خطر بازداشت روبه‌رو اند. آن‌ها، می‌افزایند که دوام این وضعیت برای شان  فاجعه‌بار است.

از سویی هم، زحل راد، دیگر مهاجر افغان در پاکستان که او و همسرش در دوره‌ی جمهوری نظامی بوده اند، می‌گوید که از تمدیدنشدن ویزای شان و تصمیم اخیر این دولت مبنی بر بازداشت مهاجران غیرقانونی، نگرانی دارد. او می‌افزاید: «تمدید ویزا مشکل است. این که در این اواخر مهاجران را بیش‌تر جزا می‌دهند و اذیت می‌کنند. از ترس پلیس، نمی‌دانیم چه می‌کنیم و چه می‌خوریم. از ترس بازداشت طفلم را به شفاخانه برده نمی‌توانم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گویند که برای حل مشکلات مهاجران افغان در پاکستان، گفت‌وگوها با مقام‌های این کشور جریان دارد.

عبدالمطلب حقانی، سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «در باره‌ی حل مشکلات مهاجران، همیشه با کشورهای همسایه در ارتباط بوده‌ایم. تا کنون بیش‌تر از سه هزار زندانی افغان از پاکستان و نزدیک به یک هزار زندانی افغان از ایران آزاد شده اند. تلاش داریم بندی‌هایی/زندانی‌هایی که به خاطر نداشتن سند بوده اند، با عزت آزاد شوند.»

در چند ماه گذشته، اقدام‌های پلیس پاکستان در برابر مهاجران افغان در این کشور، شدت گرفته و زندگی آن‌ها را دشوار و امور روزانه‌ی شان مختل کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: