صبح امروز قرار بود همایشی به پشتی‌بانی از «نظام جمهوریت» در تالار موسوم به «تالار رهبر» در شهر فیض‌آباد، مرکز ولایت بدخشان برگزار شود؛ اما شماری از باشنده‌گان این ولایت مانع برگزاری این همایش شدند. معترضان تصویرهای رئیس‌جمهور و معاونانش را از دیوارهای این تالار پایین انداختند و دروازۀ تالار را قفل زدند.

مامورالدین کوفی، یکی از معترضان با اشاره به تصویرهای رئیس‌جمهور، معاونانش و رئیس ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی و مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور گفت که افغانستان را همین‌ها دزدی کرده‌اند. به گفتۀ او، یک آموزگار ۵ هزار افغانی معاش دارد؛ اما هر مشاور این‌ها از ۱۰۰ هزار تا ۲ میلیون افغانی معاش دریافت می‌کنند.

این همایش که از سوی کامل‌بیک حسینی، سناتور پیشین بدخشان در مجلس سنا برگزار شده بود، پس از بستن «تالار رهبر»، این همایش در تالار دیگری در مقام این ولایت برگزار شد.

کامل‌بیک حسینی که در این همایش سخنرانی کرد، گفت روند صلح را از جان و دل پذیرفته است و از صلحی که منافع و عزت مردم افغانستان در آن نهفته باشد، پشتی‌باتی می‌کند. او افزود، در افغانستان عرف است که شخصی اگر در کنار دولت باشد، نظام و ارزش‌های آن مشروع است و اگر از نظام و دولت دور انداخته شود، دولت نزد آن شخص مشروعیت خود را از دست می‌دهد.

آقای حسینی خودش را مثال داد که به تازه‌گی کرسی مجلس سنا را از دست داده است. او گفت: «از تصمیم اخیر رئیس‌جمهور اسلامی افغانستان در رابطه به بر کناری خودم از عضویت مجلس سنا راضی می‌باشم.»

او به مسألۀ ممانعت برگزاری برنامه‌اش در تالار مستقیم تماس نگرفت، اما گفت که از قانون اساسی و ارزش‌های دو دهۀ اخیر افغانستان پشتی‌بانی می‌کند و از گشایش بند کمال‌خان و دیگر دستاوردهای اخیر برای مردم افغانستان که آن‌ها را خودکفا و مرفه می‌سازد، خوشبین است. کامل‌بیک حسینی گفت که علیه تبعیض، قلدری و انحصارگرایی مبارزه خواهد کرد و از رئیس‌جمهور خواست مردم فقیر بدخشان را از محرومیت نجات دهد.

مولوی محمدیاسین، باشندۀ ولسوالی تگاب بدخشان نیز که در این همایش سخنرانی کرد، گفت نظام‌ها و حکومت‌ها از پشتی‌بانی ملت‌ها به‌وجود آمده‌اند و هرگونه انتخاب حق قانونی مردم می‌باشد و باید آنان اتحاد و اتفاق را پیشه کنند. به گفتۀ او، از جنگ‌های خانمان‌سوزی که کشور، زیر بنا، اقتصاد و مردم افغانستان را نابود می‌کند، بیزار هستند و از جهانیان صلح باعزت، امنیت و آرامش می‌خواهند.

هم‌زمان با این، شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی برگزارکننده‌گان این همایش را غلامان نظام خطاب کرده و گفته‌اند که از نظام انحصارگرا پشتی‌بانی نمی‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: