سال گذشته در چنین روزی زمین‌لرزه‌ی مرگ‌بار و شدید ولسوالی‌های گیان و برمل پکتیکا را لرزاند و تلفات و زیان‌های مالی سنگینی به مردم وارد کرد و بسیاری از خانه‌ها در ولسوالی گیان تخریب شد.

شماری از زلزله‌زدگان در ولسوالی گیان، می‌گویند که پس از گذشت یک سال، مؤسسه‌ها برای برخی‌ها خانه ساخته است؛ اما بسیاری از خانواده‌ها در زیرزمینی‌ها و خیمه‌ها در وضعیت بدی زندگی می‌کنند.

گل‌رئوف و نذیر، دو تن از باشندگان ولسوالی گیان، به سلام‌وطندار می‌گویند با این که مؤسسه‌ها به آن‌ها قول ساختن سرپناه‌ها را داده بودند؛ اما هنوز کار ساخت خانه‌ها آغاز نشده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

به گفته‌ی آنان، خیمه‌هایی که سال گذشته به آن‌ها داده شده بود، نیز در نتیجه‌ی وزش باد تخریب شده و آنان نگران گرمای تابستان جاری و سردی زمستان پیش رو اند.

گل‌رئوف، می‌گوید: «یو‌ان‌اچ‌سی‌آر به ما وعده داده بود؛ اما با گذشت یک سال هیچ کاری برای ما نکرده اند. در زمستان خنک می‌خوریم و حالا زیر آفتابیم. بی‌سرپناهیم، این خیمه است که نصفش پاره شده و نصف دیگرش را باد برده است. ما خیلی نیاز به خانه داریم که ساخته شود. به ما چیزی داده شود که زمستان آینده را در آن بگذرانیم. ما از جامعه‌ی جهانی می‌خواهیم که هرچه زودتر خانه‌ها را بسازد.»

نذیر، نیز می‌گوید: «ما در این خیمه‌ها زندگی می‌کنیم. خانه‌ها هنوز ساخته نشده است. ما با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم. یو‌ان‌اچ‌سی‌آر ثبت نام کرد؛ اما خانه‌ها را نساخته است. حالا هوا گرم است، ما در این خیمه‌ها زندگی می‌کنیم؛ زیرا اتاق نداریم. به ما باید کمک شود تا این خانه‌ها ساخته شود.»

رحمین، یکی دیگر از باشندگان ولسوالی گیان، می‌گوید که افزون بر نداشتن سرپناه، دست‌رسی‌نداشتن به آب سالم، چالش دیگری است که آن‌ها با آن روبه‌رو هستند.

او می‌افزاید که پس از زمین‌لرزه کاریزها، چاه‌ها و چشمه‌های روستای آن‌ها خشک شده است و اکنون آب آشامیدنی را از جای دوری برای خانواده‌اش تهیه می‌کند. او می‌افزاید: «در این روستای زلزله‌زده، ۶۰ تا ۸۰ خانه بود، چاه‌های عمیق و دستی وجود داشت که همه‌ی آن‌ها خشک شده اند. راهی برای آب‌آوردن نیست. از مناطق دور با مرکب و کراچی دستی برای کودکان آب می‌آوریم، مشکل آب زیاد است.»

مسئولان محلی نیز مشکلات زلزله‌زدگان ولسوالی گیان را تأیید می‌کنند و می‌گویند که در نتیجه‌ی زلزله‌ی سال گذشته در این ولسوالی، ۷۴۶۱ خانه تخریب شده یا آسیب دیده است که از این میان ۲۵۵۳ خانه با هم‌کاری نهادها ساخته شده و متباقی آن ویرانه مانده ‌اند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

فضل‌الرحمان بلال، ولسوال گیان، می‌گوید که زمستان سال گذشته شماری از کودکان و سال‌مندان به دلیل نبود سرپناه جان دادند. او می‌افزاید: «در مجموع ۷۴۶۱ خانه تخریب شده بود که هنوز ساخته نشده است. ۲۵۵۳ خانه ساخته شد. ۴۹۰۸ خانه دیگر ویرانه باقی مانده است و هیچ کاری روی شان انجام نشده است. مردم زمستان را در خیمه‌ها سپری کردند که به دلیل سرما مشکلات زیادی داشتند. زمستان سال گذشته کودکان، ریش‌سفیدان و زنان سال‌خورده‌ی زیادی را از دست دادیم.»

در همین حال، فیض‌الله جمال، والی پکتیکا، می‌گوید که تلاش‌ها برای جلب کمک‌های نهادهای بین‌المللی در زمینه‌ی ساختن سرپناه برای زلزله‌زدگان آغاز شده است. او می‌افزاید: «ما کوشش می‌کنیم تا توجه نهادهای بین‌المللی را نه تنها به گیان؛ بل که به ولسوالی‌های برمل و زیروک نیز جلب کنیم. ما در تلاشیم تا توجه مؤسسه‌های خیریه‌ی بین‌المللی و داخلی را برای کمک جلب کنیم.»

گفتنی است در نتیجه‌ی زمین‌لرزه‌ی سال گذشته در پکتیکا، نزدیک به ۴۱۳ تن به شمول زنان، مردان و کودکان در ولسوالی‌های گیان و برمل جان دادند و ده‌ها تن دیگر نیز زخمی شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: