مسئولان مدیریت معارف ولسوالی دندپتان پکتیا، می‌گویند؛ پس از این که نظامیان پاکستانی با سلاح‌های سنگین، خانه‌های رهایشی در این ولسوالی را هدف قرار داده اند، صدها خانواده به ناچار از محل زندگی شان کوچیده و هزاران دانش‌آموز نیز، از روند آموزش باز مانده اند.  

اصیل‌محمد واحدیار، مدیر معارف ولسوالی دندپتان، می‌گوید که از چند روز به این سو، به دلیل درگیری میان نیروهای امارت اسلامی و نظامیان پاکستانی، هشت مکتب دوره‌ی ابتدایی و عالی در این ولسوالی، بسته شده و آزمون آخر سال –سالانه‌- آن‌ها به تأخیر افتاده است.

به گفته‌ی او، در مجموع، چهار هزار و ۳۲۷ دانش‌آموز در این مکتب‌ها سرگرم آموزش بودند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، هفت مدرسه‌ی دینی در این ولسوالی که هزار و ۵۰۰ طلبه در آن مصروف فراگیری آموزش‌های دینی بودنده اند نیز، از فعالیت باز مانده است.

این در حالی است که بیش‌تر از یک هفته پیش میان نیروهای مرزی امارت اسلامی و نظامیان پاکستانی در ولسوالی دندپتان پکتیا، درگیری رخ داده است.

به گفته‌ی مسئولان امنیتی پکتیا، درگیری میان نیروهای امارت اسلامی و نظامیان پاکستانی، زمانی آغاز شده که نیروهای امارت اسلامی برای یکی از پاس‌گاه‌های مرزی شان، سرک می‌ساختند که از سوی نظامیان پاکستانی بر آن‌ها حمله شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، منابع محلی در دندپتان، به سلام‌وطندار گفته اند که طرف پاکستانی، در نشست‌هایی که برای حل تنش‌ به‌میان‌آمده میان دو طرف برگزار شده، گفته که پس از گرفتن سیم خاردار در مرز، بخشی از زمین‌های شان، در سوی افغانستان باقی مانده است.

برای حل این تنش، چندین بار نشسی میان نمایندگان دو طرف انجام شده؛ اما نتیجه‌ای به هم‌راه نداشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: