هم‌زمان با آغاز‌ سال جدید آموزشی در ولایت‌های سردسیر افغانستان، زنگ مکتب در مرکز اصلاح و تربیت کودکان در شهر کابل نیز نواخته شد. مسئولان در مرکز اصلاح و تربیت کودکان، روز چهارشنبه، ۱ حمل، در برنامه‌ای به مناسبت آغاز سال جدید آموزشی، می‌گویند که به مناسبت رمضان شماری از کودکان از این مرکز رها می‌شوند و در مدت حبس شماری دیگر نیز تخفیف داده می‌شود.

نظر‌محمد ناصری، مسئول این مرکز، می‌گوید: «غم محاکم شان را می‌خوریم؛ گروپی/گروهی داریم که پرونده‌های این کودکان را بررسی می‌کند. در روزهای نزدیک هیئتی می‌آید و کودکانی که به خاطر رمضان در جرم شان بخشش داده می‌شود، به خانه‌های شان فرستاده می‌شوند.»

ناصری، می‌افزاید که سال گذشته نیز بیش از ۱۳۰ کودک در رمضان از این مرکز رها شدند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

محمد‌زمان رحمانی، آمر ارتباطات با محاکم مرکز اصلاح و تربیت کودکان، می‌گوید که تلاش دارند کودکان از دست‌رسی به پرونده‌های شان محروم نشوند. او می‌افزاید: «تلاش کردیم جوانانی که این جا آمده اند، به حقوق شان که دست‌رسی‌داشتن به دوسیه‌های/پرونده‌های شان در محاکم باشد، دست‌رسی داشته باشند و بی‌سرنوشت نمانند.»

مسئولان در مرکز اصلاح و تربیت کودکان، تأکید می‌کنند که کودکان در این مرکز افزون بر درس‌های مکتب، حرفه‌های پنج‌گانه مانند خیاطی، نل‌دوانی، موبایل‌سازی و دیگر حرفه‌ها را فرا می‌گیرند و قرار است در ۱۴۰۳ هنرهای نقاشی و خوش‌نویسی به آن‌ها نیز، آموزش داده شود.

در سوی دیگر، شماری از کودکان در این مرکز، از فراهم‌بودن فرصت‌های آموزشی و شغلی ابراز خرسندی می‌کنند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

شبیر، دانش‌آموزی که یک سال پیش به این مرکز آورده شده است، می‌گوید: «از درس‌ها و حرفه‌هایی که به ما آموزش داده می‌شود، رضایت دارم. در این مدت حرفه‌ی موبایل‌سازی را یاد گرفته‌ام.»

عمر، دانش‌آموز دیگر، نیز می‌گوید: «مکتب می‌روم؛ ورکشاپ می‌روم، نل‌دوانی را یاد گرفته‌ام. نسبت به بیرون این جا خوب است، درس‌ها را یاد گرفته‌ام.»

گفتنی است که در مرکز اصلاح و تربیت کودکان، هم‌اکنون بیش از ۳۱۰ کودکی که تخلف کرده ‌‌‌اند، زیر اصلاح و تربیت قرار دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: