هم‌زمان با شدت‌گرفتن بازداشت مهاجران افغان در پاکستان در هفته‌های پسین، سفارت افغانستان در این کشور، می‌گوید که در یک سال گذشته، بیش از سه هزار مهاجر افغان در پاکستان بازداشت و زندانی شده اند.

سردارمحمد شکیب، سرپرست سفارت افغانستان در پاکستان، امروز (دوشنبه، ۳ میزان)، به سلام‌وطندار گفت که در یک سال گذشته، دو هزار و ۶۰۰ زندانی افغان در اثر تلاش‌های سفارت افغانستان در پاکستان، از زندان‌های این کشور آزاد شده؛ اما اکنون نیز، بیش از  ۸۰۰ مهاجر افغان در زندان‌های این کشور به سر می‌برند. او، می‌افزاید: «در شهر کراچی نسبت به دیگر شهر‌ها بازداشت زیادتر است؛ برخورد با مهاجران نیز درست نیست؛ چون زنان، کودکان و بیماران نیز، در میان بازداشت‌شدگان شامل است.»

سرپرست سفارت افغانستان در پاکستان، ابراز امیدواری می‌کند که روند بازداشت‌ مهاجران افغان در این کشور پایان یابد و آن‌ها دیگر از سوی پلیس پاکستان آزارواذیت نشوند و همین گونه، سازوکار مشخص برای انتقال شان به افغانستان به وجود بیاید.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شماری از مهاجران افغان در پاکستان، می‌گویند که پس از افزایش بازداشت‌ها از سوی پلیس این کشور، در ترس و دلهره زندگی می‌کنند. امیر که دو سال پیش به پاکستان مهاجرت کرده، می‌گوید که دو پسرش از سوی پلیس پاکستان بازداشت شده است. «هر فردی که اسناد نداشته باشد، گرفتار می‌شود و از سوی پلیس اذیت می‌شود. هر دو پسرم که برای کار رفته بودند، دو هفته می‌شود که بازداشت شده اند. بسیار تلاش می‌کنم که آزاد شان کنم؛ ولی نمی‌توانم؛ چون اسناد ندارند.»

شگوفه، دیگر مهاجر افغان در پاکستان، می‌گوید: «ما با بسیار مشکلات روبه‌رو استیم؛ بازداشت‌ها ادامه دارد. افراد را دست‌گیر می‌کنند و در مقابل پول، دوباره رها می‌کنند به همین خاطر، ما نمی‌توانیم از خانه بیرون شویم؛ مثل یک زندانی هستیم؛ چون می‌ترسیم که بازداشت شویم.»

ادامه‌ی بازداشت مهاجران افغان از سوی پلیس پاکستان، واکنش مقام‌های امارت اسلامی و سفارت افغانستان در پاکستان را نیز به هم‌راه داشته است. خیر‌الله خیر‌خواه، سرپرست وزارت اطلاعات‌وفرهنگ امارت اسلامی، در دیدار روز گذشته‌اش با آصف علی‌خان درانی، ‌نماینده‌ی ویژه‌ی پاکستان برای افغانستان با اشاره به بازداشت مهاجران افغان در پاکستان، گفته است که باید از هر گونه اتفاقی که بر روابط دو کشور اثر منفی می‌گذارد جلوگیری شود.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

همین گونه، سرداراحمد شکیب، سرپرست سفارت افغانستان در پاکستان، می‌گوید: «ما با مقام‌های پاکستانی در تماس استیم که این روند پایان یابد و مردم آزارو اذیت نشوند؛ چون بی‌عزتی مردم بر روابط هر دو کشور اثرات منفی دارد و مقام‌های پاکستانی هم، وعده دادند که این مسئله را کنترل کنند.»

اخیراً رسانه‌های پاکستانی گزارش داده که پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت در افغانستان، بیش از ۶۰۰ هزار شهروند این کشور به پاکستان مهاجرت کرده اند. هم‌زمان با این، کمیشنری عالی پناهندگان سازمان ملل متحد نیز، گزارش داده که در حال حاضر، سه ملیون و ۵۰۰ هزار مهاجر افغان در پاکستان زندگی می‌کند که از این میان، تنها یک میلیون و ۳۰۰ هزار آن، اسناد قانونی اقامت دارند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: