مقام‌های گذرگاه سپین‌بولدک و مدیریت مرزی پاکستان، برای ایجاد سهولت‌ها در باره‌ی بازگرداندن منظم افغان‌ها از این کشور، روز گذشته دیدار و گفت‌وگو کردند.

این دیدار روز گذشته (سه‌شنبه، ۲ عقرب) با حضور احمد احسان، کمیسار گذرگاه سپین‌بولدک و عمر جبار، فرمانده مرزی چمن، در حالی انجام شد که مهلت تعیین‌شده‌ی بازگشت مهاجران افغان از پاکستان، رو به پایان است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در این دیدار، احمد احسان، کمیسار گذرگاه سپین‌بولدک، از مقام‌های پاکستانی خواسته است که اجازه بدهند مهاجرانی که به افغانستان برمی‌گردند، بدون مانعی از این گذرگاه عبور کنند. او، می‌افزاید: «آن‌ها گفتند مشکلاتی که این جا در مرز است، باید یک راه‌حل برایش سنجیده شود، گپ دومی که گفتیم مهاجرانی که برمی‌گردند، باید منتظر نمانند در مرز و هر وقت که می‌آیند، مستقیم برای شان فرصت داده شود که برگردند. آن جا در انتظارگاه‌ها و  کمپ‌ها نگه‌داری نشوند.»

از سویی هم، ولی‌جان بادام، رییس امور مهاجرین و عودت‌کنندگان کندهار، می‌گوید که روزانه ۱۹۰ خانواده از گذرگاه سپین‌بولدک، به افغانستان برمی‌گردند. او می‌گوید: «از یک سال به این سو ۱۲ هزار خانواده‌ی مهاجران افغان از گذرگاه سپین‌بولدک برگشته ‌اند و روزانه حدود ۱۹۰ خانواده از طریق ولسوالی سپین‌بولدک به این ولایت باز می‌گردند.»

در همین حال، شماری از خانواده‌هایی که از پاکستان به کشور برگشته اند، می‌گویند که در وضعیت بد اقتصادی به سر می‌برند. آن‌ها، از حکومت سرپرست خواهان کمک اند.

خلیل، باشنده‌ی ننگرهار که دو ماه پیش از پاکستان برگشته است، می‌گوید: «پنج تا شش سال در شهر کراچی زندگی کردیم، آشپز بودم؛ ۱۰ نفر فامیل استیم، این جا نه کار و نه روزگار است، خانه کرایی است و خیلی با مشکلات روبه‌رو استیم. حکومت باید به ما زمینه‌ی کار برابر کند.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

بر اساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، در ماه روان ۵۲ هزار مهاجر افغان از پاکستان به افغانستان برگشته اند.

پیش از این، وزیر امور داخله‌ی حکومت موقت پاکستان، گفته بود که مهاجران غیرقانونی تا آخر اکتبر امسال، این کشور را ترک کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: