شماری از شهروندان افغانستان در پاکستان، با ابراز نگرانی از وضعیت مهاجران در این کشور، می‌گویند که به دلیل پایان مهلت ویزای شان، از این بیم دارند که مبادا از سوی پلیس پاکستان بازداشت شوند. آن‌ها، از حکومت پاکستان خواهان تمدید مهلت بازگشت مهاجران افغان از این کشور اند.

ملک مجاهد شینواری و ملک اول‌خان میاخیل، دو تن از نمایندگان مهاجران افغان در پاکستان، به سلام‌وطندار می‌گویند که از سال‌ها به این سو در پاکستان زندگی کرده و برای ادامه‌ی زندگی شان در آن جا سرمایه‌گذاری نیز کرده؛ اما اکنون نگران اند که پس از پایان مهلت بازگشت مهاجران افغان، پول‌های شان در آن کشور باقی بماند.

ملک مجاهد شینواری، می‌گوید‌: «مهاجران افغان در پاکستان سرمایه‌گذاری کرده و خانه ساخته اند و نمی‌توانند در این مدت اندک کارهای خود را در پاکستان جمع کنند. باید مهلت بازگشت شان تمدید شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ملک اول‌خان میاخیل، نیز می‌‌گوید: «ما از پاکستان، از امارت اسلامی و نهادهای مهاجرتی خواهانیم که ما در آستانه‌ی زمستان قرار داریم و در افغانستان مهاجران افغان خانه ندارند و به مشکلات مواجه می‌شوند، باید برای شان مهلت داده شود.»

در همین حال، شماری از مهاجران افغان که در جریان چند روز گذشته به کشور بازگشته اند، از حکومت سرپرست می‌خواهند که به آن‌ها زمینه‌ی اسکان دایمی را فراهم کند.

وزیراحمد صافی، یک تن از مهاجران افغان که از پاکستان بازگشته است، می‌گوید: «مهاجرینی که به افغانستان می‌آیند، کمک‌های اولیه و سرپناه موقت به آن‌ها می‌رسد؛ اما ما نیاز داریم که سرپناه دایمی و زمینه‌ی کار به ما فراهم شود.»

زاهدالله، یک تن دیگر از مهاجران افغان که از پاکستان بازگشته است، نیز می‌گوید: «از طرف حکومت به ما کمک شده است؛ مانند بسته‌های غذایی و سرپناه موقت. آرزو داریم که به این مردم ناتوان بیش‌تر کمک کنند؛ چون زیاد نیازمند هستند.»

با این حال، مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گویند که برای رسیدگی به مشکلات مهاجران افغان در کشورهای همسایه، تلاش می‌کنند.

عبدالرحمان راشد، معین مسلکی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گوید که در بیش از دو هفته‌ی گذشته، بیش از ۵۰ هزار مهاجر افغان از کشورهای همسایه به افغانستان بازگشته اند.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌افزاید: «در مجموع در ماه میزان ۵۰ هزار و ۷۷۶ تن از کشورهای همسایه برگشته اند. شمار مهاجرینی که از ایران به گونه‌ی اجباری اخراج شده اند، ۲۳ هزار و ۶۳۲ تن است و ۱۴ هزار و ۲۷۱ تن از ایران به گونه‌ی داوطلبانه برگشته اند و نیز از پاکستان ۱۸۶ تن به گونه‌ی اجباری اخراج شده و ۱۲ هزار و ۶۸۷ تن دیگر داوطلبانه به کشور برگشته اند.»

این در حالی است که هم‌زمان با بازداشت شماری از مهاجران افغان از سوی پلیس پاکستان، حکومت این کشور به مهاجرانی که به گونه‌ی غیرقانونی در پاکستان زندگی می‌کنند، تا اول نومبر مهلت داده است تا پاکستان را ترک کنند؛ در غیر آن، به سه سال زندان محکوم خواهند شد.

سرفراز بوگتی، وزیر امور داخله‌ی حکومت موقت پاکستان، روز جمعه در نشست خبری خود گفت که پس از پایان مهلت تعیین‌شده برای مهاجران غیرقانونی، حکومت این کشور در قسمت اخراج آن‌ها هیچ گونه سازشی نخواهد کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: