مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گویند که در جریان این هفته، نزدیک به ۵۰۰ مهاجر افغان که مدرک‌های قانونی نداشتند، در شهرهای گوناگون پاکستان از سوی پلیس این کشور بازداشت شده اند.

عبدالمطلب حقانی، سخن‌گوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گوید که در نتیجه‌ی تلاش‌های این وزارت، ۱۲۰ مهاجر از زندان‌ رها شده اند.

او می‌افزاید: «تعداد بازداشتی‌ها تقریباً به ۵۰۰ تن می‌رسد. وزارت مهاجرین برای رهایی این‌ها و برای توقف بازداشتی‌ها، در هم‌آهنگی با دفتر شارپ در ایالت‌های سند و کراچی تیم‌های حقوقی فرستاده است و در نتیجه‌ی تلاش‌ها، ۱۲۰ مهاجر افغان دوباره آزاد شده اند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سخن‌گوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، تأکید می‌کند که گفت‌وگوها با طرف پاکستانی برای توقف روند بازداشت‌ها جریان دارد.

در همین حال، مهاجران افغان در شماری از شهرهای پاکستان، می‌گویند که از ترس بازداشت، روزها می‌شود که از خانه بیرون نشده اند.

نوریه مرادی، مهاجر افغان در شهر کراچی پاکستان، می‌گوید که مهاجران حتا جرئت نمی‌توانند تا بیماران شان را به شفاخانه ببرند. او می‌افزاید: «از چند روز به این سو در همین شهر کراچی، ۳۰۰ مهاجر حتا طفل تا زن را این‌ها بازداشت کرده اند. تقریباً چهار روز است که از ترس بازداشت ما جایی رفته نمی‌توانیم، حتا مریض ما را شفاخانه برده نمی‌توانیم. وضعیت زندگی روزبه‌روز در این جا بد شده روان است‌.»

در سوی دیگر، شماری از کسانی‌ که خود یا نزدیکان شان در این شب‌وروزها بازداشت شده‌ اند، می‌‌گویند که پلیس پاکستان در برابر پول آنان را رها کرده است و کسانی که پول ندارند، هم‌چنان در زندان باقی می‌مانند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

گل‌محمد، مهاجر افغان در اسلام‌آباد، به سلام‌وطندار می‌گوید: «زمان ویزایم گذشته بود، پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی قبل مرا گرفت، هم‌راهم اسناد نبود، پشتم دیگر نفر آمد و به ضمانت به من ۱۶ هزار روپیه داد. ما خود ما یک روپیه را به سختی پیدا می‌کنیم، همین را به قرض پیدا کردم بر شان.»

نصیر، مهاجر افغان در شهر کراچی، نیز به سلام‌وطندار می‌گوید: «گرفت گرفت/بازداشت زیاد شده است و خانه‌به‌خانه می‌گردند. کسانی که زمان ویزای شان گذشته باشد، اگر پول بدهند، غرض شان نمی‌گیرد؛ در غیر آن می‌برند و زندانی می‌کنند.‌ همسایه‌های ما را برده بوده و از هر کدامش هشت هزار روپیه گرفت و آزاد کرد.»

گفتنی است که پس از اظهارات اخیر وزیر امور داخله‌ی موقت پاکستان، بازداشت مهاجران در این کشور شدت گرفته است. سرفراز بوگتی، وزیر امور داخله‌ی موقت پاکستان، یک‌شنبه‌ی همین هفته در یک نشست خبری گفت که اقدامات جدی را علیه مهاجران غیرقانونی در شهرهای مختلف این کشور روی دست گرفته اند و آنان دوباره به کشور شان بازگردانده خواهند شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: