سه هفته پس از منع زنان از کار در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی در افغانستان، دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا)، گفته که روند کمک‌رسانی به خانواده‌های نیازمند به دلیل بازداشتن زنان از کار، متأثر شده است.

این در حالی است که به گفته‌ی اوچا، در روزهای پیش رو در بخش‌هایی از افغانستان، دمای هوا تا منفی ۳۵ درجه‌ی سانتی‌گراد کاهش می‌یابد؛ دمایی که نیاز به کمک‌های انسانی مانند وسایل گرم‌کننده را افزایش می‌دهد.

اوچا افزوده است: «هم‌کاران بشردوستانه به خانواده‌های نیازمند بسته‌های زمستانی از جمله وسایل گرم‌کننده، پول نقد برای سوخت و لباس گرم کمک می‌کنند؛ اما توزیع  کمک‌ها پس از ممنوعیت زنان کمک‌رسان سازمان‌های غیردولتی توسط مقامات حاکم، به شدت متأثر شده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، صالحه (نام مستعار)، کارمند در یکی از نهادهای انسان‌دوستانه که به دنبال منع کار زنان در نهادهای غیردولتی، بی‌کار شده است، می‌گوید که با پس‌اندازی که دارد، تنها می‌تواند یک ماه دیگر نیازهای خانواده‌اش را فراهم کند.

این بانو می‌افزاید که در این روزهای دشوار زمستان، از ناداری رنج می‌برد. او می‌گوید: «پدرم بی‌کار است و دیگر نان‌آور خانواده کسی نیست. خودم بودم که کرایه‌ی خانه را می‌دادم، پول بل برق را می‌دادم، نیاز خوراکی خانواده را تأمین می‌کردم و حالا تنها مصرف یک ماه دیگر را دارم و بس.»

همین گونه، فروزان داوودزی، بانوی دیگری که پیش از این در یکی از نهادهای غیردولتی کار می‌کرد و اکنون خانه‌نشین شده است، می‌گوید که نگران آینده‌ی خود و خانواده‌اش است.

او می‌افزاید: «فعلاً بعد از این تلاش‌هایی که در طول این سال‌ها داشتم، اولین مشکل من فشار روحی است که سرنوشت من و سرنوشت فرزندانم چه خواهد شد؟ و در کنار آن، مشکلات اقتصادی است که عایدی که قبلاً داشتیم اکنون نداریم.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، مسئولان وزارت اقتصاد، از کار روی طرحی خبر می‌دهند که بر اساس آن، زنان می‌توانند به کار در نهادهای غیردولتی بازگردند.

عبدالرحمان حبیب، سخن‌گوی این وزارت، به سلام‌وطندار می‌گوید: «در بعضی قسمت‌هایی که نیاز است خانم‌ها در آن جا کار کنند، به این موضوع رسیدگی می‌شود و در بعضی قسمت‌هایی که کار زنان ضرورت مبرم است، به آن یک راه‌حل پیدا خواهد شد.»

گفتنی است که روز گذشته، اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد با پخش بیانیه‌ای از امارت اسلامی خواسته اند امارت اسلامی خواسته‌ اند که بی‌درنگ تمام اقدامات علیه زنان و دختران افغان را لغو کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: