دفتر هم‌آهنگ‌کننده‌ی کمک‌های انسان‌دوستانه‌ی سازمان ملل متحد (اوچا)، در واکنش به تصمیم تازه‌ی امارت اسلامی مبنی بر توقف کار زنان‌ در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی، این تصمیم را نکوهش کرده است.

اوچا شنبه‌شب، ۳ جدی، با پخش خبرنامه‌ای گفته است که نهادهای سازمان ملل متحد و شریکانش در افغانستان، تصمیم امارت اسلامی در باره‌ی توقف کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی را نکوهش می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در خبرنامه‌ آمده است: «چنین دستوری، حقوق بنیادی زنان را نقض می‌کند و در تضاد با اصول انسان‌دوستانه است.»

این در حالی است که وزارت اقتصاد، ناوقت روز شنبه، ۳ جدی، با پخش مکتوبی کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی را متوقف کرده است.

در این مکتوب که عنوانی مؤسسه‌های غیردولتی نوشته شده، آمده که در این اواخر شکایت‌های جدی مبنی بر رعایت‌نکردن حجاب و دیگر قوانین و مقرره‌های امارت اسلامی از سوی زنان در مؤسسه‌‌های غیردولتی، به ملاحظه رسیده است.

وزارت اقتصاد در این مکتوب افزوده است که به منظور رفع مسئولیت خود، به تمام مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی هدایت می‌دهد که کار تمام کارمندان زن را تا اطلاع بعدی متوقف کنند. این وزارت هشدار داده است که در صورت تعلل در اجرای این دستور، جواز مؤسسه‌ی متخلف لغو خواهد شد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

تصمیم تازه‌ی امارت اسلامی مبنی بر توقف کار زنان در مؤسسه‌های غیردولتی داخلی و خارجی، واکنش‌های داخلی و خارجی را به دنبال داشته است.

گفتنی است که امارت اسلامی با روی‌کارآمدن دوباره در بیش‌تر از یک سال گذشته، زنان را از کار در اداره‌های دولتی هم محروم کرده‌ است. این حکومت به تازگی تحصیل دانش‌جویان دختر در دانش‌گاه‌های کشور را نیز، تا اطلاع بعدی تعلیق کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: