شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته نشستی را به درخواست نماینده‌گی دایمی ناروی در این سازمان دربارۀ افزایش محدودیت‌ها بر حقوق بشری و آزادی‌های زنان و دختران در افغانستان، برگزار کرد.

هرچند تاکنون جزئیاتی از نتیجۀ این نشست همه‌گانی نشده است، اما نماینده‌گی دایمی ناروی در سازمان ملل با پخش اعلامیه‌یی گفته که به‌شدت نگران وضع محدودیت بر حقوق بشری زنان و دختران افغانستان است و این امر برای «صلح و ثبات و موضوعات متعلق به آجندای شورا زیان‌بار است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در اعلامیه آمده که سیاست‌های امارت اسلامی به‌جای پرداختن به بحران اقتصادی کشور، به ظلم بر زنان و دختران متمرکز است و از زمان به‌ قدرت‌رسیدن امارت اسلامی، حقوق زنان و دختران در زمینه‌هایی که اهمیت بسیاری برای زنده‌گی‌شان دارد، عقب‌گرد داشته و زنان از زنده‌گی عمومی کنار گذاشته شده‌اند.

تراین هایمربک، معاون نمایندۀ دایمی ناروی در سازمان ملل متحد افزوده است که این محدودیت‌ها توانایی افغانستان در پاسخ به وضعیت فاجعه‌بار اقتصادی و بشری کنونی را به‌شدت محدود خواهد کرد و ممکن است دوباره به خشونت منجر شود.

او تأکید کرده است که ناروی به برقراری ارتباط به‌طور مستقیم با نماینده‌گان امارت اسلامی ادامه خواهد داد و با کار با تمام اعضای شورای امنیت تلاش خواهد کرد تا پیام مشترک دیگری را برای احترام به حقوق زنان و دختران افغانستان به امارت اسلامی بفرستد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که وزیران خارجۀ هفت اقتصاد بزرگ جهان (جی۷)، نیز با پخش اعلامیه‌یی مخالفت شدید خود را به وضع محدودیت فزاینده بر حقوق و آزادی‌های زنان و دختران افغانستان از سوی امارت اسلامی ابراز کرده‌اند.

وزیران خارجۀ ایالات متحدۀ آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، جاپان، بریتانیا و نیز نمایندۀ ارشد اتحادیۀ اروپا در اعلامیه تأکید کرده‌‌اند که با این اقدامات، «امارت اسلامی خود را از جامعۀ جهانی بیش‌تر منزوی می‌کند.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: