شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است فردا (پنج‌شنبه، بیست‌ودوم ثور) نشستی را دربارۀ افغانستان برگزار کند.

نماینده‌گی دایمی ناروی در سازمان ملل در توییترش نوشته است که این نشست دربارۀ افزایش محدودیت‌ها بر حقوق بشری و آزادی‌های زنان و دختران در افغانستان برگزار می‌شود. 

در همین حال، نصیراحمد فایق، سرپرست نماینده‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد، در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید که این نشست دربارۀ اوضاع کنونی افغانستان، فرمان‌ اخیر امارت اسلامی به زنان و دیگر کارکردهای اخیر حکومت سرپرست برگزار می‌شود.

او می‌افزاید: «فرمان اخیر امارت اسلامی دربارۀ حجاب زنان و دیگر محدودیت‌های وضع‌شده بر آنان، تخطی‌های حقوق بشر، بازشدن مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم، کشتارهای هدف‌مند غیرنظامیان به‌ویژه در ولایت‌های پنجشیر، تخار و اندراب و حمله‌های اخیر بر شیعیان از موضوعات اصلی این نشست است.»

به گفتۀ سرپرست نماینده‌گی دایمی افغانستان، قرار است این نشست با اشتراک دیبورا لاینز، نمایندۀ ویژۀ دبیرکل سازمان ملل متحد برگزار شود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این نشست در حالی برگزار می‌شود که به ادامۀ وضع محدودیت‌ها بر زنان از سوی امارت اسلامی، وزارت امر به معروف و نهی از منکر شنبۀ هفتۀ جاری فرمانی را مبنی بر اجباری‌بودن حجاب زنان صادر کرد. در این فرمان «چادری و حجاب سیاه» از نمونه‌های حجاب ذکر و تأکید شده که بهتر است زنان تنها در صورت نیاز از خانه بیرون شوند.

این فرمان اعتراض‌های شماری از زنان و واکنش‌های گستردۀ بین‌المللی را در پی داشته است. ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجهٔ آمریکا، گفته است که اگر امارت اسلامی فرمان اخیرش دربارۀ زنان و دختران افغانستان را تغییر ندهد، دولت آمریکا فشارها بر آن‌ها را افزایش خواهد داد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در پی این واکنش‌ها، عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر، با پخش نوار ویدیویی گفته است که پوشیدن برقع اجباری نیست و «حجاب عربی و چادر که در روستاهای کشور استفاده می‌شود»، نیز حجاب شمرده می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: