گزارش تازۀ نهاد تحقیقاتی حقوق زنان و کودکان نشان می­‌دهد که ۲۷ درصد شهروندان، قربانیان خشونت را مقصر اصلی خشونت می‌دانند.

سلطان‌علی رحیمی، عضو کمیسیون‌های ولایتی منع خشونت علیه زنان، امروز (پنج‌شنبه، بیستم قوس/آذر) در یک نشست خبری زیر نام «اختتامیۀ کارزار شانزده روزۀ محو خشونت علیه زنان» در پیوند به واکنش مردم در مورد آزار و اذیت جنسی می‌گوید که ۲۷ درصد از شهروندان، قربانیان خشونت را مقصر خشونت می‌دانند و حدود ۳۰ درصد دیگر خواستار مجازات قربانیان خشونت هستند.

به باور رحیمی، بیش‌تر شهروندان کشور در پیوند به پرونده‌های آزار و اذیت جنسی، مخالف بیرون‌رفتن زنان هستند.

نرگس جمال مشرف، معاون پروژۀ مشارکت می‌گوید، تاکنون ۲۲۸ پروندۀ آزار و اذیت از سوی کمیسیون منع خشونت علیه زنان و کودکان در ۳۴ ولایت ثبت و به آن رسیده‌گی شده است.

به گفتۀ بانو مشرف، در سال گذشته به ۵۵ پروندۀ ازدواج‌های زیر سن و اجباری در شش ولایت از سوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف رسیده‌گی شده است.

نجلا راحل، معاون انجمن مستقل وکلای مدافع افغانستان در این نشست گفت، با وجود این‌که نهادهای بسیاری در راستای محو خشونت علیه زنان فعالیت دارند؛ اما همه‌روزه آمار خشونت رو به افزایش است.

شماری از عضوهای کمیسیون منع خشونت در ولایت‌ها و فعالان مدنی، از عدم تطبیق قانون در ولایت‌های‌شان انتقاد کرده و گفتند که عدم تطبیق قانون در بسیاری از ولایت‌ها، عدم ارائۀ آمار دقیق و عدم امنیت از جمله بزرگ‌ترین چالش‌ها در کاهش خشونت‌هاست. آنان خواهان توجه جدی حکومت در این بخش شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: