مسئولان ریاست دادستانی استیناف ولایت بامیان در نشست حساب‌دهی دولت به ملت از ثبت و رسیده‌گی به ۸۸۶ پرونده‌ در جریان سال ۱۳۹۹ خورشیدی در مرکز و ولسوالی‌های این ولایت خبر داده‌اند.

این پرونده‌ها در بخش‌هایی چون خشونت علیه زنان، تخلفات کودکان، فساد اداری، روی‌دادهای ترافیکی، روی‌دادهای جنایی، قاچاق مواد مخدر، حمل سلاح غیرقانونی و سایر بخش‌ها بوده‌اند.

به گفتۀ مسئولان، از میان این پرونده‌ها ۲۳۴ پروندۀ آن از سال‌های گذشته می‌باشد که ام‌سال به این شمار پرونده‌ها نیز رسیده‌گی شده است.

خوشحال‌محمد شفا، رئیس دادستانی استیناف بامیان می‌گوید، آمار پرونده‌‌هایی که در جریان ام‌سال در این ریاست ثبت و به آن رسیده‌گی شده‌، نسبت به سال گذشته ۱۹ درصد افزایش یافته است. از میان ۸۸۶ پرونده‌یی که از سوی  این ریاست ثبت و رسیده‌گی شده است، ۲۶۰ پروندۀ آن را پرونده‌های خشونت علیه زنان و کودکان شامل می‌شوند. از این شمار، ۱۲۷پرونده خشونت علیه زنان و ۷۹ پرونده خشونت علیه کودکان و تخلفات کودکان می‌باشند.

رئیس دادستانی استیناف بامیان عامل‌های افزایش پرونده‌ها در جریان ام‌سال را همه‌گیری ویروس کرونا، فقر و بی‌کاری عنوان می‌کند. به گفتۀ او، دادستانی استیناف بامیان با هم‌کاری دادگاه این ولایت ام‌سال ۶ کیلوگرام چرس، ۳۰ کیلوگرام تریاک، ۹ میل سلاح‌های گونه‌گون و ۱۷۹ فیر مرمی را نیز مصادره کرده است.

آقای شفا می‌افزاید: «در سال مالی ۱۳۹۹ خورشیدی، دادستانی استیناف ولایت بامیان ۴ میلیون و ۵۴۱ هزار و ۹۹۴ افغانی درآمد داشته که از مبلغ ۲ میلیون ۷۳۹ هزار و ۹۷۱ افغانی که این ریاست درآمد خویش را در جریان ام‌سال پیش‌بینی کرده بود، ۶۴ درصد افزایش درآمد داشته است.»

در همین حال، غلام‌حسن سیغانی، دادستان عسکری ولایت بامیان که جرم‌های منسوبان نظامی و امنیتی را بررسی می‌کند می‌گوید، ام‌سال ۳۰ پروندۀ جرم‌های منسوبان امنیتی را پی‌گیری کرده که از این شمار ۱۲ پرونده روانۀ دادگاه شده است.

دادستان امنیت داخلی و خارجی بامیان نیز در جریان ام‌سال به ۶ پروندۀ اعتراض‌های خشونت‌آمیز، اختطاف و اختلاس رسیده‌گی کرده است.

گفتنی‌ست ام‌سال ۱۱۶ زندانی شامل ۱۰۷ زندانی مرد و ۹ زندانی زن در فرمان‌های رئیس‌جمهور غنی عفو و از زندان بامیان رها شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: