وزارت امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی فرمان تازه‌یی را دربارۀ حجاب زنان صادر کرده و گفته است که از این پس تمامی زنان باید آن را رعایت کنند.

در این فرمان آمده هر لباسی که بدن را بپوشاند، حجاب شمرده می‌شود؛ طوری که نازک و چسبیده به بدن نباشد. «چادری و حجاب سیاه» از نمونه‌های حجاب در این فرمان ذکر شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

وزارت امر به معروف افزوده است در صورتی که زنی حجاب را مراعات نکند در قدم نخست خانه‌اش معلوم و ولی‌اش توصیه و تنبیه می‌شود.

در قدم دوم ولی زن بی‌حجاب به ریاست مربوطه احضار و در قدم سوم سه روز زندانی می‌شود. در قدم چهارم نیز ولی‌ به محاکم سپرده و به سزای مناسب محکوم می‌شود.

در این فرمان هم‌چنان آمده است آن‌عده زنانی که در نهادهای دولتی کار می‌کنند و حجاب را رعایت نمی‌کنند، از وظیفه برکنار می‌شوند.

وزارت امر به معروف هیأتی را نیز برای بررسی وضعیت حجاب تعیین کرده است. این وزارت به رسانه‌ها و منبرها نیز گفته است که دربارۀ حکم، اهمیت، فواید حجاب و اضرار بی‌حجابی به شهروندان تبلیغ کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

لازم به یادآوری‌ست که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان، محدودیت‌های بسیاری بر زنان وضع شده است. زنان در اداره‌های دولتی (به جز بخش‌های صحی و آموزشی) اجازۀ کارکردن ندارند و مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم نیز بسته است.

اجازه‌نداشتن سفر بدون محرم و نیز در شماری از ولایت‌ها پخش‌نشدن صدا و تصویر زنان از طریق رسانه‌ها از دیگر دستورهای امارت اسلامی به زنان است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: