هم‌زمان با پخش گزارش‌ها مبنی بر بازداشت شماری از دختران در شماری از بخش‌های شهر کابل از سوی محتسبان وزارت امر به معروف و نهی از منکر، مسئولان در این وزارت با تأیید این موضوع می‌گویند که محتسبان وزارت امر به معروف و نهی از منکر برای پیش‌گیری از ترویج «فحشا و بدحجابی»، با درنظرداشت مکلفیت‌های شرعی، ناچار به پیش‌گیری از «منکرات» شده اند.

عبدالغفار فاروق، سخن‌گوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر و رییس نشرات و اطلاعات این وزارت، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید که محتسبان وزارت امر به معروف و نهی از منکر روز گذشته شماری از دختران را به دلیل «بدحجابی» در کابل بازداشت کرده‌ اند. آقای فاروق، می‌افزاید که پیش از بازداشت این دختران، از سوی محتسبان بارها به آن‌ها توصیه شده است.

او تأکید می‌کند: «باید بگویم که این کشور اسلامی و جامعه‌ی افغانی است که ۹۰ درصد مردم مسلمان‌دوست استند؛ فحشا، منکرات و بی‌حجابی را نمی‌خواهند؛ بل با آن سخت مخالف اند. تقریباً دو سال است که وزارت امر به معروف و نهی از منکر، بخش سمع شکایات در این وزارت و محتسبین، برای رایج‌کردن معروفات و جلوگیری از منکرات و به گونه‌ی خاص در باره‌ی حجاب در روشنایی احادیث، قرآن و مذهب برای مردم هر گونه توصیه‌ها کرده و منکرات را برای مردم شناسانده و بار بار با لهجه‌ی نرم به آن‌ها سفارش منع انجام‌دادن را کرده است.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

سخن‌گوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر، تأکید می‌کند که پس از نادیده‌گرفته‌شدن این توصیه‌ها در جریان بیش‌تر از دو سال از سوی شماری، آنان ناچار به بازداشت آنان برای پیش‌گیری از فحشا در جامعه شده ‌اند. «متأسفانه بعد از این سفارش‌ها، هیچ گونه اعتنایی به این‌ها نکرده اند. این‌ها بر اساس مکلفیت شرعی خود و اصول، به این مجبور شدند که منکرات را از این بیش‌تر جلوش را بگیرند. این‌ها چند تن از زنان محدود است که در جامعه‌ی اسلامی بی‌حجابی را شایع می‌کردند، اصول شرعی را زیر پا می‌کردند، با سفارش خانواده‌های شان این‌ها توسط پلیس زنانه گرفته شده و بعد از طی مراحل قانونی و راجع‌شدن به ارگان‌های قانونی و با ضمانت قوی آزاد می‌شوند. این که گفته می‌شود این‌ها به یک جای نامعلوم برده شده اند، ما این را رد می‌کنیم. این‌ها در همان حوزه‌های مربوطه برده شده اند.»

با این حال، شماری از پایتخت‌نشینان، می‌گویند که گواه بازداشت شماری از دختران از سطح شهر کابل بوده اند و این وضعیت در آن جا ترس ایجاد کرده است.

نسترن، باشنده‌ی شهرنو کابل، در این باره می‌گوید: «دیروز به خاطر تذکره‌ی الکترونیکی به شاه دوشمشیره رفته بودم. یک دخترک را از پهلوی مادرش از موترش پایین کرد، یک کم موهایش دیده می‌شد. آن‌ها گفتند که دخترت باید بیست روز در بادام‌باغ باشد؛ بیست روز بعد بیایید و ببرید تا اصلاح شود.»

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

محبوبه، باشنده‌ی غرب کابل، نیز در این باره می‌گوید: «خواهرم در صنف بوده که صنفی‌هایش را از کورس بردند. دو صنفی‌اش که خانواده‌های شان هم در این جا نیستند، دیروز به مناسبت روز مادر بعضی از دختران بیرون برآمده بودند، این‌ها را به اتهام بدحجابی بازداشت کرده اند.»

گفتنی‌ است این نخستین بار است که وزارت امر به معروف و نهی از منکر، شماری از دختران را در بخش‌های مختلف شهر کابل به دلیل «بدحجابی» بازداشت می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: