پاکستان در روزهای پسین گواه ناامنی‌های زیادی بوده که تازه‌ترین مورد از این دست ناامنی‌ها، حمله‌ی انتحاری مرگ‌بار بر مسجدی در شهر پیشاور این کشور بوده است.

این حمله که بر اساس گزارش‌ها دست‌کم ۱۰۰ کشته و بیش از ۱۵۰ زخمی بر جای گذاشته، انتقادهای مقام‌های پاکستانی از امارت اسلامی افغانستان را نیز به دنبال داشته است.

رانا ثناءالله، وزیر امور داخله‌ی پاکستان، به تازگی مدعی شده است که تحریک طالبان پاکستان برای حمله در این کشور از خاک افغانستان استفاده می‌کند؛ اظهاراتی که با واکنش جدی امیرخان متقی، سرپرست وزارت امور خارجه، روبه‌رو شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

سرپرست وزارت امور خارجه، روز چهارشنبه، ۱۲ دلو، در نشستی که به مناسبت گشایش یک مرکز حمایت از معتادان در کابل برگزار شده بود، از مقام‌های پاکستانی خواست که مشکلات خود را در خاک خود جست‌وجو کنند و دیگران را متهم نکنند.

او گفته است: «از وزیران محترم پاکستان تقاضا می‌کنم که برف بام خود را بر بام دیگران نیندازید، مشکلات خود تان را در خود تان ببینید.»

امیرخان متقی، به حکومت پاکستان پیشنهاد کرد که در باره‌ی حمله‌ی انتحاری اخیر در شهر پیشاور این کشور، تحقیقات بیش‌تر کند. به باور او، حمله‌‌ای با این میزان تلفات و تخریبات یک حمله‌ی عادی نیست که به وسیله‌ی یک جلیقه‌ی انتحاری یا هم بشکه‌ی بمب صورت گرفته باشد.

با این حال، شماری از آگاهان به این باور اند که پاکستان انتظارهایی پس از به‌قدرت‌رسیدن امارت اسلامی داشت که برآورده نشده و برای همین با استفاده از تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) به دنبال بهانه‌گیری است.

عبدالواحد طاقت، آگاه مسائل نظامی، می‌گوید: «حدود ۳۵ هزار عضو تحریک طالبان پاکستان در این کشور زندگی دارند و فعالیت می‌کنند. این‌ها همگی که در افغانستان حضور ندارند، کسانی هم که در افغانستان بودند را از بین بردند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

محمود اضطرابی، آگاه روابط بین‌الملل، می‌گوید که تحریک طالبان پاکستان با امارت اسلامی رابطه‌ی دیرینه و ساختاری دارد که غیرقابل انکار است.

او می‌‌افزاید: «روابط بسیار دیرینه، ساختاری و جداناپذیر میان امارت اسلامی افغانستان و تحریک طالبان پاکستان از گذشته‌ها وجود داشته است و این را کسی به سادگی انکار کرده نمی‌تواند.»

گفتنی است که کشورها و نهادهای مختلف در یک‌ونیم سال گذشته بارها از تهدیدهای هراس‌افگنانه از خاک افغانستان ابراز نگرانی کرده اند؛ اما امارت اسلامی همواره گفته است که هیچ کشوری از خاک افغانستان تهدید نخواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: