ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، گزارش روزنامۀ نیویورک تایمز دربارۀ کشتار و ربودن نظامیان حکومت پیشین را رد کرده و آن‌ را «مغرضانه» و به‌دور از حقیقت خوانده است.

آقای مجاهد شام روز چهارشنبه، بیست‌و‌چهارم حمل/فروردین در توییترش نوشته که امارت اسلامی عفو عمومی اعلام کرده است و هیچ نیروی امارت اسلامی حق ندارد از کسی انتقام بگیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سخنگوی امارت اسلامی با رد گزارش نیویورک تایمز نوشته که این روزنامه تلاش کرده است با «هم‌چو گزارش بی‌اساس خود بین افغان‌ها کدورت و عداوت‌افگنی کند.»

این در حالی‌ست که یافته‌های یک گزارش تحقیقی تازه که در روزنامۀ نیویورک تایمز پخش شده است، نشان می‌دهد که امارت اسلامی در شش ماه نخست حکومت خود، حدود ۵۰۰ تن از کارمندان و اعضای نیروهای امنیتی دولت پیشین را کشته یا ربوده‌ است.

در گزارش آمده که اعلام عفو عمومی از سوی امارت اسلامی، یک «ادعای دروغ» بوده و به‌عنوان بهانه و به دام‌انداختن نظامیان پیشین استفاده شده است. به نقل از گزارش، حمله‌های انتقام‌جویانه به نظامیان و کارمندان دولت پیشین هدف‌مندانه انجام شده و عفو عمومی تظاهری به‌خاطر کسب کمک‌های مالی و پشتی‌بانی کشورهای غربی بوده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

نیویورک تایمز گفته است که امارت اسلامی پس از به قدرت‌رسیدن، نظامیان پیشین را پس از بازداشت، «شکنجه می‌کردند و سپس آنان را با ضرب گلوله یا سربریدن می‌کشتند.»

بر بنیاد گزارش در ۳۲ ولایتی که از آن معلومات جمع‌آوری شده، امارت اسلامی دست به کشتار و ناپدیدساختن نظامیان و کارمندان دولت پیشین زده‌ است که از این میان تنها در ولایت بغلان ۸۶ نظامی پیشین در شش ماه نخست، توسط نیروهای امارت اسلامی کشته شده‌اند. هم‌چنین بیش‌ترین ناپدیدشدن اجباری/ربوده‌شدن در ولایت کندهار ثبت شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: