وزارت امور خارجه‌ی افغانستان، اعلام کرده که امیرخان متقی، سرپرست این وزارت، در تماس تلفنی‌ای که با بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان داشته، از او خواستار رهایی تمامی زندانیان افغان در پاکستان پیش از عید فطر شده است.

ضیااحمد تکل، معاون سخن‌گوی وزارت امور خارجه، در تویترش نوشته که وزیر امور خارجه‌ی پاکستان، از رهایی تمامی زندانیان افغان پیش از فرارسیدن عید فطر، به امیرخان متقی اطمینان داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

ضیااحمد تکل، گفته است: «آقای متقی خواهان رهایی و برگشت زندانی‌های افغان‌ از محابس پاکستان، قبل از فرارسیدن عید سعید فطر شد که در مقابل، آقای بوتو زرداری از رهایی زندانیان اطمینان داد. دو طرف هم‌چنان روی گسترش روابط دیپلماتیک توافق کردند.»

مسئولان در وزارت امور خارجه‌، می‌گویند که پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت، بیش از ۲۰۰۰ افغان زندانی، از زندان‌های پاکستان رها شده اند و این روند ادامه دارد.

در همین حال، شماری از شهروندان مهاجر افغانستان در پاکستان، می‌گویند که در این روزها، بازداشت و زندانی‌شدن شهروندان افغانستان در پاکستان بیش‌تر شده است.

احمدفهیم انصاری، شهروند مهاجر افغانستان در پاکستان،‌ می‌گوید: «در این روزها، وضعیت پاکستان مناسب نیست و مهاجران به گونه‌ی غیرقانونی در این کشور اند که بازداشت و به گونه‌ی اجباری، ردمرز می‌شوند.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

شایق احمدی، دیگر شهروند مهاجر افغانستان در پاکستان، نیز می‌گوید که شماری از نیروهای پلیس پاکستان، مهاجران افغان را مورد خشونت نیز قرار می‌دهند. او می‌افزاید: « شماری از نیروهای پلیس پاکستان مهاجران را بیش‌تر اذیت، برای رهایی شان ۳ تا ۱۰ هزار کلدار درخواست و با آنان خشونت می‌کنند.»

بر اساس معلومات وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، تا کنون بیش از سه میلیون شهروند افغانستان به پاکستان مهاجر شده اند که در بعضی موارد، با خشونت‌های فیزیکی و روانی روبه‌رو اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: