حکومت پاکستان، پیش از این به مهاجران افغان در پاکستان تا ۳۱ دسمبر ۲۰۲۲ مهلت داده بود که مدارک خود را تمدید کنند، یا هم این کشور را ترک کنند. اکنون اما با پایان مهلت تعیین‌شده، بازداشت مهاجران افغان از سوی پلیس پاکستان افزایش یافته ‌است.

نجیب‌الله حبیبی، یک تن از شهروندان مهاجر افغانستان در پاکستان، می‌گوید که از روز گذشته به این سو، شمار زیادی از مهاجران به شمول چند خبرنگار، از سوی پلیس پاکستان بازداشت شده ‌اند.

به گفته‌ی آقای حبیبی، شهروندان مهاجر افغانستان در سازمان ملل متحد و پارلمان پاکستان نیز دادخواهی کرده ‌اند؛ اما این تلاش‌ها تا کنون کارساز نبوده ‌است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «در چند روز اخیر، ما شاهد دست‌گیری افغان‌های مهاجر بودیم، از جمله یک یا دو خبرنگار هم دست‌گیر شد. ما به خاطر رهایی آن‌ها اقدام کردیم تا رها شوند. مشکلات و چالش‌ها زیاد است.»

شهروندان مهاجر افغانستان در پاکستان، می‌گویند که حتا در صورت اقدام به تمدید ویزا، سهولت‌های تمدید آن در دست‌رس نیست.

رفیع‌الله نیک‌زاد، یک تن دیگر از شهروندان مهاجر افغانستان در پاکستان، می‌گوید: «ویزا در پاکستان خیلی قیمت است. بهای یک ویزا ۱۲۰۰ تا ۱۳۰۰ دالر است که کمیشن‌کاران می‌کشند، شرایط خیلی بد است. کسانی که ویزا ندارند، از خانه بیرون شده نمی‌توانند و حتا نان گرفته نمی‌توانند.»

در میان بازداشتی‌های شهروندان مهاجران افغانستان در پاکستان، خبرنگاران و فعالان مدنی و حقوق بشری که در انتظار رفتن به کشور سومی اند، بیش‌تر در معرض بازداشت قرار دارند. آن‌ها از کندبودن روند انتقال شان به کشور سوم نیز شکایت دارند.

میرویس زازی، یک تن از شهروندان مهاجر افغانستان در پاکستان، می‌گوید: «سازمان ملل در این ۱۴ ماه که خبرنگاران در پاکستان حضور دارند، به پرونده‌های آن‌ها رسیدگی نکرده ‌است و هر بار که مراجعه می‌کنند، می‌گویند منتظر باشید.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

در همین حال، وزارت امور خارجه‌‌ی افغانستان، از پاکستان خواستار تمدید مهلت خروج شهروندان مهاجر افغانستان در پاکستان شده است.

ضیااحمد تکل، معاون سخن‌گوی این وزارت، می‌گوید: «حکومت پاکستان مهاجران افغان را اخراج می‌کند، این یک مشکل بزرگ است. وزارت امور خارجه‌ی افغانستان یک بار دیگر از حکومت پاکستان می‌خواهد که مدت اقامت مهاجران افغان را تمدید کند، در برابر آن‌ها مشکل ایجاد نکند و با آن‌ها مطابق حقوق بین‌المللی رفتار کند.»

گفتنی است که هفته‌ی گذشته، کمیسیون ملی حقوق بشر پاکستان نیز، با پخش گزارشی از وضعیت شهروندان افغانستان در زندان‌های پاکستان ابراز نگرانی کرده و گفته بود که اکنون، بیش از ۳۰۰ زن و کودک مهاجر افغان، در شهر کراچی این کشور زندانی اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: