مسئولان در دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، امروز (شنبه، ۵ جوزا) در یک نشست خبری در بادام‌باغ کابل، می‌گویند که زمینه‌ی درمان بیش از ۵۰۰۰ شهروند تنگ‌دست در کابل و هرات که به بیماری چشم مبتلا اند، فراهم شده است.

عبداللطیف ثابت، معاون سکرترژنرال دفتر جمعیت هلال‌احمر افغانی، می‌گوید که این برنامه با پشتیبانی ‌مالی اداره‌ی بشردوستانه‌ی ملک‌ سلمان و بنیاد‌ خیریه‌ی خصوصی «البصر» و با هم‌کاری جمعیت هلال‌احمر‌ افغانی، تطبیق می‌شود.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او می‌افزاید: «اداره‌ی بشردوستانه‌ی ملک سلمان پشتیبانی مالی می‌کند و بیناد خیریه‌ی خصوصی «البصر» و جمعیت هلال‌احمر افغانی این برنامه را در کابل و هرات تطبیق می‌کنند و قرار است در این برنامه بیش از پنج هزار تن زمینه‌ی درمان شان به گونه‌ی رایگان فراهم شود.»

مسئولان بنیاد خیریه‌ی خصوصی «البصر»، می‌گویند که نخست این برنامه در کابل و پس از آن در هرات تطبیق می‌شود.

فخرالدین، مسئول این بنیاد خیریه، می‌گوید که زمینه‌ی درمان بیش از پنج هزار تن که به دارو و عینک نیاز دارند، فراهم شده است و ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن دیگر که چشم شان در وضعیت مناسبی قرار ندارد، زیر تیغ جراحی خواهند رفت.

او می‌افزاید: «هدف این تیم عملیات کترک یا پرده یا آب مروارید است که این جا ۴۰۰ تا ۵۰۰ عملیات انجام می‌شود و در سراپا ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ تن و کوشش می‌کنیم هرچه بیش‌تر مردم را درمان کنیم.»

عبدالمالک، باشنده‌ی کابل که دید چشمش را در یک‌ رویداد ترافیکی از دست داده است، می‌گوید که به هر شفاخانه‌ی خصوصی که برای درمان رفته، ناامید برگشته و حالا قرار است در یکی از شفاخانه‌های جمعیت هلال‌احمر افغانی درمان شود.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

او می‌افزاید: «من در یک حادثه‌ی ترافیکی در یکی از جاده‌های شهر کابل نور چشم خود را از دست دادم و پس از آن به شفاخانه‌های شخصی رفتم؛ اما درمان نشدم. حالا به شفاخانه‌ی هلال‌احمر افغانی آمده‌ام که درمان شوم.»

پیش از این، وزارت صحت عامه‌ی حکومت سرپرست گفته بود که سالانه به گونه‌ی میانگین ۲۵ هزار تن در افغانستان به دلیل ابتلا به بیماری‌های گوناگون و آسیب‌دیدن، بینایی یک چشم خود را از دست می‌دهند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // // //

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: