مرکز خبرنگاران افغانستان، امروز (چهارشنبه، ۲۹ حمل) با پخش اعلامیه‌ای تعلیق فعالیت دو شبکه‌ی تلویزیونی خصوصی «نور» و «بریا» را از سوی وزارت اطلاعات و فرهنگ خلاف قانون رسانه‌های همگانی دانسته و این اقدام را محدودکردن بیش‌تر رسانه‌های آزاد کشور خوانده است. این مرکز، در اعلامیه‌اش خواستار لغو این تصمیم و آغاز دوباره‌ی نشرات این تلویزیون‌ها شده است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست امارت اسلامی، اعلام کرده که کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخلفات رسانه‌ای، تصمیم گرفته است که نشرات دو شبکه‌ی تلویزیونی خصوصی «نور» و «بریا» در کابل را تا صدور حکم دادگاه متوقف کند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

اعضای کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخلفات رسانه‌ای روز سه‌شنبه، ۲۸ حمل، در یک نشست خبری در کابل علت توقف نشرات این دو شبکه‌ی تلویزیونی را رعایت‌نکردن اصول خبرنگاری و ارزش‌های ملی و اسلامی عنوان کرده اند.

اما وسیم‌احمد ادیب، مدیر خبر تلویزیون خصوصی «بریا»، به سلام‌وطندار می‌گوید که این رسانه سفارش‌های امارت اسلامی مبنی بر رعایت اصول و ارزش‌های اسلامی را به گونه‌ی کامل رعایت می‌کرد.

او می‌افزاید: «باید بگویم که حکومت دلیل پیشکش می‌کند که این رسانه اصول و ارزش‌های اسلامی را رعایت نکرد و هشدارهای مکرر حکومت را در نظر نگرفته اند. ما نمی‌توانیم این ادعاها را تأیید بکنیم؛ بل که تلویزیون جهانی بریا آن‌عده از سفارش‌ها از طرف حکومت مبنی بر رعایت اصول و ارزش‌های اسلامی و مصلحت عمومی که به همه رسانه‌ها ارسال می‌شد، تلویزیون بریا به گونه‌ی کامل آن را رعایت می‌کرد.»

مدیر خبر تلویزیون خصوصی بریا، تأکید می‌کند که این تلویزیون شاید به دلیل این که صدای رسای محرومان و مظلومان در سطح افغانستان، جهان و امت اسلامی بود، با محدودیت روبه‌رو شده است و به گفته‌ی او، این اقدام بیش‌تر «انگیزه‌ی سیاسی» دارد.

با این حال، مسئولان در وزارت اطلاعات و فرهنگ، می‌گویند که بر اساس تصمیم کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخلفات رسانه‌ای و با درنظرداشت قانون رسانه‌های همگانی، نشرات تلویزیون‌های خصوصی «نور» و «بریا» به گونه‌ی موقت متوقف شده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

خبیب غفران، سخن‌گوی وزارت اطلاعات و فرهنگ، به سلام‌وطندار می‌گوید که پرونده‌های این تلویزیون‌ها به دادگاه فرستاده شده است. او می‌افزاید: «تصمیم توقف نشرات تلویزیون‌های نور و بریا را، کمیسیون رسیدگی به شکایات و تخلفات رسانه‌ای با درنظرداشت قانون رسانه‌های همگانی گرفته و نشرات این‌ها به گونه‌ی موقت متوقف و پرونده‌های شان به دادگاه فرستاده شده است.»

گفتنی است که تلویزیون خصوصی «نور» در ۲۰۰۷ تأسیس شده و هم‌اکنون وابسته به صلاح‌الدین ربانی، است و تلویزیون خصوصی «بریا» در ۲۰۱۹ تأسیس شده که وابسته به حبیب‌الرحمان حکمتیار، پسر گلبدین حکمتیار است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: