نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی)، امروز (دوشنبه، ۳۰ عقرب) با پخش اعلامیه‌ای به ‌مناسبت روز جهانی تلویزیون، گفته که نشرات ۵۰ درصد از تلویزیون‌های افغانستان پس از حاکمیت دوباره‌ی امارت اسلامی متوقف شده است.

۲۱ نومبر برابر با روز جهانی تلویزیون است. در سال‌های گذشته از این روز در افغانستان با برگزاری مراسم ویژه‌ای تجلیل می‌شد.

نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان، گفته که طی دو دهه‌ی گذشته در افغانستان یکی از دست‌آوردهای ارزنده‌ی جامعه‌ی رسانه‌ای ایجاد تلویزیون‌ها است؛ اما در یک سال و چند ماه گذشته ۵۰ درصد از تلویزیون‌های افغانستان تعطیل شده اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این نهاد، دلیل تعطیلی تلویزیون‌ها را مشکلات اقتصادی خوانده است. در اعلامیه‌ی نی آمده که پس از حاکمیت دوباره‌ی امارت اسلامی، فعالیت ۴۸ درصد رادیوها و تمامی رسانه‌های چاپی آزاد افغانستان نیز متوقف شده است.

گفتنی است که به ‌تازگی عضویت افغانستان در ائتلاف جهانی آزادی بیان نیز حذف شده است. هالند و کانادا که رییسان مشترک ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها (MFC) استند، روز جمعه، ۲۷ عقرب، از حذف عضویت افغانستان از این ائتلاف خبر دادند.

این دو کشور، گفته اند که در مشورت با همه اعضا و در مطابقت با الزام‌های ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها، تصمیم گرفته شده که افغانستان دیگر عضو این ائتلاف نباشد.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها با صدور بیانه‌ای از وضعیت کنونی رسانه‌ها در افغانستان، نگرانی کرده و گفته که وضعیت رسانه‌ها در این کشور، متأسفانه دیگر با تعهد جهانی هم‌خوانی ندارد.

در بیانیه‌ی این ائتلاف آمده که همه کشورهای عضو ائتلاف جهانی آزادی رسانه‌ها، به احترام و پابندی به تعهدهای جهانی، متعهد استند و در صورتی که کشوری از آن خودداری کند، از سوی همه اعضا مسئول پنداشته می‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: