مسئولان در وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت سرپرست افغانستان، می‌گویند که هم‌زمان با آغاز دومین مرحله‌ی اخراج اجباری مهاجران افغان از پاکستان، میزان اخراجی‌ها در مقایسه با مرحله‌ی نخست آن کاهش یافته است.

عبدالمطلب حقانی، سخن‌گوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، می‌گوید که با آغاز دومین مرحله‌ی اخراج اجباری مهاجران افغان از پاکستان، روزانه ۵۰ تا ۶۰ خانواده به کشور برگشته اند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

این در حالی است که در مرحله‌ی نخست اخراج اجباری، روزانه تا هزاران خانواده نیز به افغانستان بازگشت داده شده اند. حقانی تأکید می‌کند که تصمیم در باره‌ی اخراج مهاجران افغان، باید در مشورت با امارت اسلامی گرفته شود.

عبدالمطلب حقانی، می‌افزاید: «خواست ما از کشورها این است که موضوع مهاجرین دوجانبه است و تصمیم یک‌جانبه به فایده‌ی هر دو کشور نیست و زمانی که در باره‌ی مهاجرین تصمیم گرفته می‌شود، در مشوره‌ی دوجانبه گرفته شود و مهاجرین در یک مکانیزم مشترک به افغانستان بازگشت داده شوند.»

در همین حال، شماری از خانواده‌هایی که با آغاز دومین مرحله‌ی اخراج اجباری مهاجران افغان از پاکستان، به گونه‌ی اجباری به این کشور برگشت داده شده اند، از حکومت سرپرست می‌خواهند که به آن‌ها سرپناه فراهم کند.

عبدالله، شهروند بازگشته از پاکستان، می‌گوید: «از امارت اسلامی می‌خواهیم که به ما زمینه‌ی کار و سرپناه را فراهم کند؛ ما محل بودباش نداریم.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نعیم‌گل، دیگر شهروند بازگشته از پاکستان، نیز می‌گوید: «از پنج‌شنبه‌ی گذشته از پشاور آمدیم و خانواده‌ی هشت‌نفره هستیم و شما برای تأمین سرپناه به ما کمک کنید.»

بر بنیاد آمار وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان، در مرحله‌ی نخست اخراج اجباری مهاجران افغان از پاکستان، بیش از ۵۰۰ هزار تن به گونه‌ی اجباری از پاکستان بازگشت داده شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: