هم‌زمان با فرارسیدن عید قربان، وزارت صحت‌ از شهروندان خواسته است که بنابر تهدیدات ویروس کرونا، از دیدوبازدید و برگزاری تجمعات خودداری کنند.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید، با آن‌که گراف انتشار، ابتلا و رقم تلفات ویروس کرونا در افغانستان کاهش یافته است؛ اما بی‌پروایی شهروندان وضعیت را بدتر می‌کند.

سرپرست وزارت صحت هشدار می‌دهد، در صورتی‌ که شهروندان رهنمودهای این وزارت را جدی نگیرند، میزان روی‌دادهای ابتلا و مرگ‌ومیر افزایش خواهد یافت. «اگر به پیشنهادات وزارت صحت عامه توجه نکنید، با رفت‌وآمدهای عیدی با حضور در محلات شلوغ و دست‌دادن‌های فراوان زمینۀ انتشار را سریع می‌کنیم، زمینۀ ابتلا و مرگ‌ومیر پدر مادر در خانواده را مساعد می‌سازیم و بعد از عید بر فرش غم خواهید نشستیم.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

ولایت‌های هرات، خوست، پکتیا، تخار، زابل، فراه، فاریاب و غور، از جملۀ ولایت‌هایی‌اند که بیش‌ترین روی‌دادهای ابتلا به کرونا در آن به ثبت می‌رسد و وضعیت در آن‌ها اضطراری گفته شده است.سرپرست وزارت صحت‌ می‌گوید، با آن‌که اقدامات جدی برای مبارزه با کرونا در نظر گرفته شده، اما شمار بسیاری از مرکزهای صحی گواه روی‌دادهای وخیم کرونایی‌ست و درمان این بیماران دشوار است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

وحید مجروح می‌افزاید: «با وجودی که ما ظرفیت بستر را بالا برده‌ایم، اما شفاخانه‌های ما از ۵۰ تا ۸۵ درصد پُر از مریض است. اگر فاصلۀ زمانی بین موج سه و چهار نداشته باشیم، بعد از عید شفاخانه‌های پُر و ما با سیلی از مریض مواجه خواهد شدیم و قادر به مراقبت از این مریض‌ها نخواهیم بود.»

سرپرست وزارت صحت نیز می‌گوید، بی‌توجهی مردم در برابر کرونا افغانستان را با خطر موج چهارم این ویروس روبه‌رو می‌کند؛ در حالی ‌که رفتن به موج چهارم در وضعیت کنونی تهدید جدی بر بخش/سکتور صحت است.

این در حالی‌ست که در شبانه‌روز گذشته ۶۶ بیمار کرونایی در کشور جان باخته و ۸۸۷ مبتلای جدید هم شناسایی شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: